Turistika

Zima v Leogangu: pohoda i adrenalin na sněhu, festival jazzu i božské lázně

Z

imu plnou kontrastů a nekončících dobrodružství zažijete v rakouském Leogangu. Horští velikáni a romantická údolí vytvářejí nejkontrastnější region v Alpách: s lyžemi a snowboardy se můžete vydat na sjezdovky, s běžkami do upravených stop, pro odvážné jsou tu skokanské můstky, výlety na sněžnicích, pro rodiny sáňkování či bruslení. Zasloužený odpočinek si dopřejete v božských lázních Heaven Spa, kulturní zážitky na festivalu „3 dny jazzu“ a adrenalin na finále Světového poháru v lyžování.

Lyžaři se tady mohou vydat na celkem 408 kilometrů sjezdovek, k nimž vede 121 vleků a lanovek ve třech okolních špičkových lyžařských střediscích: Skicircku Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, Schmitten v Zell am See a ledovcovém Kitzsteinhorn Kaprun. Jen v okolním Skicircku Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn najdete na 60 útulných horských chat, kde vás rádi pohostí, snow a freeridové parky, večer osvětlené sjezdovky, rychlostní, závodní i SkiMovie tratě, funcross, snowtrail a snowtubing.

Milovníci zimních sportů si letos mohou toho všeho do sytosti dopřát s výhodnou kartou Ski ALPIN CARD, která se dá pořídit na 3 nebo na 6 dní, a pozor – děti tady mají v rámci akce „KIDS ON SKI – for free“ lyžování i spoustu aktivit zdarma. “Jedná se o pilotní mezinárodní projekt, jehož cílem je vzbudit zájem o lyžování u dětí ve věku od 3 do 5 let. Ty u nás mohou v pěti předem určených týdnech mimo zimní prázdniny absolvovat zdarma lyžařský kurz, zdarma mají lyžování i zapůjčení lyžařského vybavení a stejně tak nocleh v partnerských ubytovacích zařízeních. Naším dlouhodobým cílem je dostat na sjezdovku až 1 000 dětí z každého lyžařského střediska a vštípit malým dětem radost z lyžování již v raném věku,” říká Michael Madreiter, jeden z majitelů resortu Puradies, který se do projektu zapojil.

Ráj pro běžkaře, skialpinisty i zimní turisty

Zima v Leogangu se ale netočí jen kolem sjezdovek. Nordic Park Saalfelden u jezera Ritzensee je domovem běžkařů. Najdete zde tratě všech stupňů obtížnosti, takže se tu budou dobře cítit začátečníci i profíci. “Výjimečně krásná je pohodová trasa kolem jezera, velkým zážitkem je noční osvětlený trail a zkušenější borci mohou vyzkoušet trasu šampionátů, která hostila několik světových pohárů. Milovníky zimní turistiky nadchne trasa kolem Ritzensee s výhledem na masiv Steinernes Meer či okruh Haidrunde, kde si v lesním tichu odpočinou od civilizace,” vyjmenovává další zimní zážitky v okolí Michael Madreiter z resortu Puradies.

Těm, kdo si chtějí vyzkoušet biatlon, doporučuje objednat si jeho ochutnávku na kurzu, který je určen pro děti i dospělé. Zabruslit si můžete na jezeře Ritzensee, které se promění v přírodní ledovou plochu – večer romanticky osvětlenou. Při měsíčním svitu se můžete také vydat na lyžařskou túru na hoře Asitz, anebo si dopřát pohodovou projížďku zasněženou krajinou na saních tažených koňmi.

V Nordic Parku je také mnoho oblíbených atrakcí pro rodiny. V části Fun & Snow si mohou vyzkoušet běžecké lyžování, ti zkušenější prudké zatáčky, malé skokanské můstky a slalomovou trať. Celou rodinu pak jistě nadchne Nordic quiz rallye, kdy na vás kolem jezera Ritzensee čeká sedm hádanek k vyřešení.

Pro ty, kdo si rádi dopřejí trochu adrenalinu, je tu unikátní Flying Fox XXL – nejdelší a nejrychlejší ocelová lanová skluzavka na světě. Táhne se ve výšce 1 600 metrů nad korunami stromů a dosahuje rychlosti až 130 kilometrů za hodinu!

Odpočinek v božských lázních

Zasloužený odpočinek pak na vás čeká v nově otevřených lázních Heaven Spa resortu Puradies, který je skvělou základnou pro zimní radovánky v Leogangu. Mluví se o nich jako o „rajské zahradě ve světě wellness“, která je prodlouženou rukou přírody. Heaven Spa Puradies se rozkládají na ploše 1 500 m² a v ničem si nezadají s unikátní architekturou hotelu, jehož chloubou je dvoupodlažní bar FREIRAUM z 16 000 dubových kostek, za což tento horský hotel s luxusními chalety získal cenu IF Design Award. Jedinečné prosklené panoramatické sauny, romantické koupací jezírko, venkovní bazén, do něhož se vstupuje prosklenou stěnou z vnitřního bazénu, designové odpočívárny připomínající relaxační ostrůvky, fitness centrum i prosklená místnost pro jógu s výhledem na horské velikány vytvářejí jedinečnou atmosféru jako stvořenou pro relaxaci. Na prostor lázní navazuje zajímavě řešená restaurace s terasou, velká čítárna, dětský koutek a jedinečný je tady i každý pokoj. Dominují tu materiály z nejbližšího okolí, ať už se jedná o dřevo, kámen či textilie. Zároveň je však veškerý prostor – díky nesčetným proskleným plochám – maximálně otevřen přírodě, takže jste neustále její součástí…

Tipy na zajímavé akce:

Festival 3 dny jazzu (26.–28. ledna 2024): Celkem 9 koncertů v podání světových jazzmanů zazní na různých (i neobvyklých) místech v okolí – jedinečným zážitkem bude vystoupení na horské chatě Stöcklalm na hoře Asitz.

Nordic by Nature aneb zážitky ze severu (21. ledna–18. února 2024): Nordic Park přiblíží zájemcům severský životní styl Dětskými zimními hrami – připraven bude sněhový bar se spoustou severských specialit a chill-out zóna s DJ.

Audi FIS finále Světového poháru v lyžování (16.–24. března 2024): Netrpělivě očekávané finále sezóny je zároveň generálkou na mistrovství světa v alpském lyžování v Saalbachu 2025, a vy můžete být u toho!

Dny bílé perly hor (22.–31. března 2024): Festival plný radosti ze slunečného lyžování ve Skicirku Saalbach Hinterglemm doplní hudba a ty nejlepší kulinářské speciality.

Více informací najdete na www.saalfelden-leogang.com a www.puradies.com