Uncategorized

Zájem o medicínský turismus roste. Česko je pro pacienty z Evropy rájem

V 

posledních letech se v Evropě stále více objevuje fenomén medicínské turistiky, kdy lidé cestují za zdravotnickými i estetickými službami mimo svůj domov i stát. Velkou roli přitom hraje především parita cen, ale také dostupnost konkrétních služeb a zákroků. Oblíbenou destinací se stává pro mnohé pacienty ze zahraničí hlavně Praha, která nabízí velké množství špičkově vybavených privátních klinik, vysokou úroveň lékařů a odborníků, atraktivní lokalitu metropole, a také výrazně nižší ceny služeb oproti jiných evropským státům.

Cestování za estetickými zákroky se našim sousedům z Evropské unie rozhodně vyplácí. Vzhledem k nákladům spojeným s cestou a ubytováním, ale také cenou samotného zákroku, je Česko jednou z prvních voleb, kam se vydat. V porovnání aktuálních ceníků zahraničních klinik lze totiž snadno spočítat, že většina služeb stojí zhruba poloviční částku, než jakou by zaplatili cizinci ve svých domovských státech. Za zmínku stojí i fakt, že v České republice stále patří mezi nejoblíbenější plastické operace především zvětšení prsou a liposukce, celosvětovým trendem v péči o vzhled je ovšem spíše antiaging, což se projevuje i v úrovni cen. Dlouhodobě pozorujeme zájem cizinců o zákroky v Česku. Na naší klinice se jedná o standard, kdy klienti z Německa přijedou na týden do Prahy, stráví zde krátkou dovolenou, a potom na závěr pobytu podstoupí zákrok. Některé operace nelze provádět ambulantně, proto se snažíme nabízet ubytování hotelového typu, aby pacienti měli veškerý komfort,“ říká Lukáš Janout, provozní ředitel Kliniky GHC Praha.

Průměrné ceny estetických zákroků v ČR a v zahraničí v Kč

 

ČR

Německo

Itálie

Francie

Rhinoplastika (operace nosu)

50 000

91 650

152 750

188 000

Facelifting

70 000

117 500

141 000

235 000

Zvětšení prsou

100 000

188 000

188 000

110 450

Liposukce

60 000

117 500

141 000

84 640

Blepharoplastika

19 000

58 750

51 700

94 000

Pzn. Ceny jsou přepočteny podle kurzu 23,5 Kč/EURO platnému ke dni 20. dubna 2023.

 

Kromě zájemců o estetické zákroky přibývá v posledních letech počet pacientů, kteří cestují za lékaři a odborníky kvůli preventivní medicíně. Nedostupnost stomatologů není totiž problémem pouze v Česku, ale stejnou situaci řeší také sousedé v okolních státech. Není proto překvapením, že roste počet pacientů z Německa a Rakouska, kteří si zde jezdí nechat levněji ošetřit zubní kazy nebo pořídit implantáty. Velký boom medicínského turismu ovšem zažívají také další

lékařské obory. „Naši klienti u nás vyhledávají hlavně službu komplexního screeningu, kdy během jednoho dne podstoupí na naší klinice soubor 20 různých vyšetření, ze kterých dostanou následně kompletní lékařskou zprávu o svém zdravotním stavu. Pokud se najde problém, který je potřeba řešit, naši lékaři si převezmou pacienta do své péče a pokračují individuálně. Mezi nejžádanější obory patří urologie a diagnostika metabolických poruch, dále je u nás oblíbeným zákrokem operace kýly, na kterou jsou v běžných ordinacích dlouhé čekací lhůty,“ říká Lukáš Janout z Kliniky GHC Praha.

Průměrná mzda v Česku roste, západní Evropu zatím nedohání

Obliba českých klinik u cizinců je motivována hlavně paritou cen a průměrným měsíčním příjmem. Přestože v roce 2023 vzrostla průměrná mzda z 38 911 Kč na 40 324 Kč, jiným evropským státům zatím nemůžeme konkurovat. Zatímco v Německu je průměrný příjem o cca 20 % vyšší než u nás, v Itálii dosahují mzdy přibližně na 60 tisíc Kč, a ve Francii je příjem v podstatě dvojnásobný okolo 81 000 Kč. I když je česká koruna oproti euru podle mezinárodního měnového kurzu stále silná, vzhledem k cenám českých zdravotnických služeb očekávají místní kliniky, že v Česku zájem o klasickou i estetickou medicínu i v budoucnu poroste.

O Klinice GHC Praha

Privátní Klinika GHC Praha byla založena v roce 1996. Nachází se v krásných prostorech, v samém srdci Prahy, je vybavena klasickým interiérem a moderní špičkovou lékařskou technikou. Její dominantu tvoří rozlehlé atrium s fontánou a zahradou s živými stromy, kde je umístěna ambulance a diskrétní vstupy do jednotlivých ordinací. Nabízí nadstandardní lůžkové oddělení s monitorovanými lůžky pro klienty po operacích či pokoje hotelového typu pro klienty na revitalizačních pobytech, a to vše se stálým dohledem lékaře a dalšího specializovaného zdravotnického personálu.