Pardubicko

Přednáška o šlechtě a Pardubická muzejní noc v Památníku Zámeček

P 

amátník Zámeček Pardubice si pro vás na druhou polovinu května připravil rozmanitý program – dozvíme se, jak se za války žilo šlechtě, dojde také na komentované prohlídky či hudební vystoupení.

Když se řekne 2. světová válka, málokoho napadne přemýšlet o šlechtě. Jednalo se však o vlivnou skupinu obyvatel, která možná do dějin 20. století zasáhla více, než si myslíme. Jak tedy aristokracie prožívala období první republiky a hrozbu dalšího válečného konfliktu, která se nakonec stala realitou? Jak se v průběhu první poloviny 20. století proměnilo její postavení? Byla šlechta ve svých názorech jednotná? O tom a mnohém dalším promluví Mgr. Dita Homolová, Ph.D., která pracuje jako odborná asistentka na Ústavu historických věd Univerzity Pardubice. Její přednáška proběhne 17. května od 18 hodin v kinosále Památníku, vstupné je 50 Kč.

Pardubická muzejní noc proběhne v pátek 19. května a mezi zapojenými organizacemi nechybí ani Památník Zámeček. Připravili jsme si pro vás komentované prohlídky, které začnou v 17:10, 18:20, 19:50, 21:10 a 22:30. Časy jsou přizpůsobeny jízdnímu řádu historické trolejbusové linky obsluhující zastávku Zámeček. Před prvními třemi prohlídkami se můžete těšit na hudební vystoupení – dvakrát na komorní duo ve složení Libor Kovář (housle) a Dominik Bradshaw (akordeon) a před třetí prohlídkou na akordeonové sólo. Nachystané pro vás bude i drobné občerstvení inspirované protektorátními recepty. Veškerý program Pardubické muzejní noci je zdarma.

Památník Zámeček je pro vás otevřen od úterý do pátku od 13 do 17 hodin, o víkendech od 10 do 17 hodin. Těšíme se na vaši návštěvu.