AktualityPardubicko

 Vyhrazená parkovací stání usnadní práci sociálním službám

 

R

 

adnice se snaží poskytovatelům sociálních služeb usnadnit péči o seniory a klienty s handicapem v domácím prostředí a vyčlenila jim proto několik parkovacích míst ve městě. Ve spolupráci s organizacemi, jež tuto péči na území Pardubic zajišťují, byly vybrány lokality, kde je počet klientů nejvyšší a péče o ně náročnější.

„Vybrané lokality byly vytipovány na základě podkladů, které máme k dispozici od organizací poskytujících dotčené sociální a pečovatelské služby. Tento typ práce navíc zastávají z velké části právě ženy, pro které je přemísťování potřebných pomůcek na větší vzdálenost opravdu náročné. Kromě obvazového materiálu s sebou často přenášejí také pomůcky nutné pro zajištění hygieny, například stoličky či mobilní vanu, k jejímuž přenesení je zapotřebí minimálně dvou ošetřovatelek,“ informuje náměstek pro sociální politiku Jakub Rychtecký.

Vyhrazená parkovací místa jsou určena pro celkem pět poskytovatelů sociální a domácí péče zahrnujících Sociální služby města Pardubic, Oblastní charitu Pardubice, domácí ošetřovatelskou péči Kamilka, poskytovatele terénní sociálních služeb Včelka senior care a ošetřovatelskou službu SKP centrum. Zaměstnanci klientům přitom pomáhají nejen při osobní hygieně, ale také s podáváním jídla, oblékáním, pohybem v domácnosti a často jsou jim nápomocni také při zajištění chodu domácnosti, úklidové práce, zajištění nákupů či pomoc s přípravou jídla nevyjímaje.

Ve snaze usnadnit zaměstnancům sociálních služeb jejich práci se seniory a handicapovanými město rozhodlo umístit ve vybraných lokalitách dopravní značení, které informuje o stání vyhrazeném pro tyto účely. „Ve vytipovaných lokalitách bylo instalováno celkem 16 dopravních cedulí značících stání vyhrazená pro poskytovatele domácích a pečovatelských služeb. Tyto značky jsou navíc doplněny dodatkovou tabulí s informací, ve kterých dnech a časech mohou pracovníci těchto služeb vyhrazené parkovací místo zdarma využívat, mimo tuto dobu zde pak samozřejmě mohou parkovat ostatní motoristé,“ podotýká náměstek pro dopravu Petr Kvaš.

Mezi místa, která na území města nyní zdobí nové parkovací značky, patří ulice Dašická, Arnošta z Pardubic, Sladkovského – Na Hrádku, Smilova, Bělehradská – Kosmonautů, Družby, Lonkova, Erno Košťála, Na Drážce, Jana Zajíce, Bartoňova, Jilemnického, V Ráji, další značení bylo instalováno na nábřeží Závodu míru, Palackého třídě a také na Benešově náměstí. Pracovníci sociálních služeb zde svá vozidla mohou odstavovat každý den v době od 7 do 18 hodin.