AktualityKulturní akcePardubicko

Východočeské divadlo uvede premiéru scénického čtení dramatizace Schulzova románu Kámen a bolest  

V

 

ýchodočeské divadlo před půl rokem na svém facebookovém profilu odvysílalo premiéru scénického čtení hry Kámen a bolest, kterou režíroval a podle stejnojmenného románu Karla Schulze také dramatizoval Radek Žák. Tehdy se jednalo filmové zpracování první poloviny hry, v pondělí 13. prosince čeká diváky na Malé scéně ve dvoře jevištní podoba už celého díla. Titul divadlo uvádí v rámci cyklu inscenovaných čtení současných her s názvem INprojekty.

V adaptaci obsáhlé historické knihy, která se soustředí především na dramatický životní příběh geniálního renesančního umělce Michelangela Buonarottiho, hlavní roli hraje Petr Borovec, dále účinkují Karolína Šafránková, Martin Mejzlík, Tomáš Lněnička a Josef Láska. Původní hereckou sestavu nově doplnil Zdeněk Rumpík coby starý Buonarotti.

Součástí večera bude také tradiční diskuse s tvůrčím týmem. „Můžeme si povídat na příklad o tom, jak vznikala dramatizace objemného románu, o procesu zkoušení a třeba také o roli renesanční hudby, s jejímž výběrem nám pomáhal dirigent a hudební pedagog Josef Picek,“ říká dramaturgyně hry Anna Hlaváčková.

Pro mladé publikum z řad studentů divadlo přichystalo akci Poznejte Malou scénu!, v rámci níž vstupenky na představení nabízí za pouhých 100 Kč. „Neváhejte, stojí to za to, osmisetstránkový román byste totiž za jeden večer nepřečetli,“ uzavírá Anna Hlaváčková.