AktualityPardubicko

V Chodníku slávy přibyla nová jména

V

únoru byli uvedeni do Síně slávy pardubického sportu, nyní jsou jejich jména zvěčněna také v Chodníku slávy před enteria arenou. Bývalý hokejový reprezentant Otakar Janecký a mistr ČSSR v hodu diskem a atletický trenér Pavel Studnička tak doplnili neustále se rozrůstající členskou základnu nejen pro Pardubice významných sportovních osobností oceňovaných v rámci každoročního slavnostního vyhlášení Nejlepších sportovců Pardubicka.

Plocha před enteria arenou, nad kterou dohlíží socha hokejisty, v současné době čítá již čtyřiatřicet jmen, a to včetně nejčerstvějších členů Síně slávy, Otakara Janeckého a Pavla Studničku. První dlaždice s piktogramem zcela nepochybně patří jedné z největších legend pardubického hokeje Otakaru Janeckému. „Tuto hokejovou legendu snad ani není potřeba veřejnosti představovat, bývalý úspěšný hokejový reprezentant s několika medailemi ze světových šampionátů, v historických tabulkách nejlepší nahrávač a druhý nejproduktivnější hráč pardubického hokejového klubu. Jako hráč se pro své skvělé bruslení a přihrávku stal miláčkem nejenom pardubického publika, ale i toho v Jokeritu Helsinky, kde se dokonce stal nejoblíbenějším hokejistou historie Jokeritu a nechal za sebou v anketě světové hvězdy z NHL, jako jsou Teemu Selänne a Jarri Kurri,“ shrnuje úspěchy Janeckého náměstek primátora pro sport Jakub Rychtecký. Druhý nově jmenovaný člen Síně slávy se do povědomí veřejnosti zapsal nejen jako reprezentační trenér mládeže Českého atletického svazu a později jako vedoucí Sportovního centra mládeže Pardubického kraje, ale především jako mistr ČSSR v hodu diskem. „Pan Studnička sehrál významnou roli také v rámci Sportovního klubu Hvězda Pardubice, kde třicet let zastával pozici předsedy klubu. Ve své aktivitě však nepolevuje ani dnes a nadále se věnuje tréninku atletických skupin mládeže ale i hendikepovaných sportovců. Jsem rád, že i jeho jméno našlo své místo mezi špičkami pardubického sportu a stalo se součástí Chodníku slávu,“ podotýká náměstek primátora zodpovědný pro sport Jakub Rychtecký. „Pardubice jsou městem sportu a je krásné, že každý rok přibývají další a další významné osobnosti, které připomínají tradici a úspěchy spojené s naším městem u největšího sportovního stánku v Pardubicích,“ doplňuje náměstkova slova primátor města Pardubic Martin Charvát, který se rovněž slavnostního aktu tradičně zúčastnil.

První pamětní dlaždice zde Služby města Pardubic položily v dubnu 2017 s původně 28 osobnostmi, přičemž řada z nich se tehdejšího slavnostního odhalení hvězdného chodníku přímo zúčastnila. Návštěvníci či případní kolemjdoucí se tak mohli setkat s Martinem Doktorem, Dominikem Haškem, Vladimírem Martincem či Lídou Jelínkovou, dorazili také Arnošt Křivka, Václav Machek či Zdeněk Uher. Dlaždice jsou věnovány nejen členům Síně slávy, ale i těm, kteří byli vyhlášeni jako Sportovci století. Medailonky jednotlivých sportovních osobností jsou k dispozici na webu města (https://www.pardubice.eu/o-pardubicich/chodnik-slavy-pardubickeho-sportu/osobnosti-chodniku-slavy/)