Uncategorized

Rekonstrukce domova v 5 krocích. Na co byste neměli zapomenout

CH

 

 těli byste se konečně vrhnout na přestavbu svého bydlení, ale nevíte, jak to celé uchopit? Sepsali jsme pro vás kroky, nad kterými byste se měli zamyslet ještě předtím, než začnete.

Odhodlali jste se pro změnu bydlení? Chystáte rekonstrukci, ale potřebovali byste do začátku finanční výpomoc? Od toho je tu snadná půjčka. Jestliže potřebuje zaplatit výdaje za stavební povolení nebo za materiál, s půjčkou to vyřešíte téměř okamžitě.

1. Bez plánu to nepůjde

Co by mělo být krokem číslo jedna? Plán. Než započne první den rekonstrukce, sedněte si a sestavte si podrobný plán. Ujasněte si, co budete měnit a přestavovat, stanovte si časový i finanční harmonogram a držte se ho.  

2. Stanovte se finanční rozpočet

Než začnete cokoliv kupovat, důkladně si promyslete finanční stránku rekonstrukce. Spočítejte si, na kolik vás vyjde přestavba a zjistěte, jak náročné budou výdaje. Poté snadno určíte, kolik jste schopni investovat a zda už nyní máte našetřeno dostatečnou částku. Jestliže potřebujete ještě něco našetřit, podívejte se na svůj měsíční rozpočet, zda byste mohli dávat některé peníze stranou. Pokud už nechcete čekat nebo nemáte šanci spořit, vyřešte to snadnou půjčkou, která vám pomůže nejen s prvními, ale i nenadálými výlohami během přestavby.

3. Je potřeba stavební povolení? Zjistěte si to

Ujasněte si, jak velkou rekonstrukci připravujete. Chystáte jen údržbu, anebo velkou přestavbu vlastního domova? Pokud plánujete změnit vybavení místnosti a položit jinou podlahu, nemusíte nic řešit. Jestliže ale plánujete větší stavební úpravy, nejspíš je potřeba to ohlásit na stavební úřad.  

Kdy a jak řešit stavební povolení?

  • Pokud zasáhnete do nosných zdí nebo panelů, musíte si zažádat o stavební povolení.
  • Je potřeba posouzení statikem, který rozhodne o možnosti rekonstrukce.
  • Na stavební úřad dodáte písemnou žádost, zprávu od statika, projektovou dokumentaci (někdy je třeba dodat také souhlasy od sousedů).
  • Pro zkrácené řízení využijte služby autorizovaného inspektora – jeho posouzení využijte k ohlášení na stavebním úřadě a s dokumentací a obdrženým certifikátem.

Kdy stačí zajistit ohlášení?

  • Když plánujete drobnou změnu v domácnosti, ale neřešíte přestavbu, která by zasáhla do nosných zdí, vystačíte si s ohlášením na stavebním úřadě (vždy si raději zjistěte, že vaši konkrétní přestavbu stačí ohlásit nebo je naopak nutné řešit stavební povolení, vše podstatné se dozvíte ve stavebním zákoně).
  • Jedná se o zjednodušený postup, při kterém neprobíhá klasické stavební řízení
  • Na stavební úřad podáte formulář ohlášení. Stavební úřad prozkoumá, zda podle stavebního zákona splňujete podmínky a do 30 dnů vydá souhlas, nebo se z ohlášky stane stavební řízení.

4. Vybírejte spolehlivou stavební firmu

Pokud řešíte rozsáhlejší rekonstrukci a hledáte stavební firmu, nevybírejte jen podle ceny. Zaměřte se na to, zda lidé z firmy bez problému komunikují. Hledejte recenze na internetu nebo se ptejte známých a ověřujte spolehlivost firem. Dále se zaměřte na dohodu. Nikdy nic neplaťte předem bez podpisu smlouvy a předem stanovených podmínek. Vyhýbejte se práci načerno nebo za peníze na ruku, přinese vám to akorát problémy. Pokud by nastaly komplikace a firma nedorazila nebo byste řešili opravy, bez smlouvy nemáte nárok se čehokoliv dožadovat.

5. Myslete i na pojištění domácnosti

Kromě výše zmíněných bodů myslete i na pojištění domácnosti, které pokryje finanční stránku v případě škod na vašem domě či bytě a majetku. Ať už budete řešit nečekané živelné události jako je vytopení od sousedů nebo požár či ztráty na majetku způsobené krádeží, je dobré se chránit. Myslete i na škody, které se můžou objevit při přestavbě vaší domácnosti. Bez pojištění vám nikdo vzniklé poškození neuhradí. Nakonec budete muset sáhnout do vlastních úspor.