Pardubicko

Letní údržba škol přijde město na 80 milionů

M

 

ěsto využívá i letošních letních prázdnin k nutným opravám školních budov. Z převážné části nejde o velké investice, většinou nedosáhnou ani výše jednoho milionu korun, přesto město do prázdninových oprav vloží více než 80 milionů korun. Dalších 184 milionů korun jej bude stát výstavba nové mateřské školy a dostavba základní školy ve Svítkově, které skončí také do konce prázdnin.

„Prázdnin tradičně využíváme k provedení oprav, které by ve školním roce narušovaly výuku. Například k opravám rozvodů, střech, k potřebným stavebním úpravám, výměně podlahových krytin a podobně. To tvoří velkou část prázdninových investic,“ konstatoval primátor Pardubic Martin Charvát. „Pokračujeme také v trendu modernizace školních stravovacích provozů. Letos opět zrekonstruujeme školní jídelny ve dvou mateřských školách, v ulicích Luďka Matury a Grusova, a jeden velký stravovací provoz, tentokrát na základní škole v Prodloužené ulici. Jeho rekonstrukce je nejnáročnější a nejnákladnější položkou prázdninových investic. Přijde na zhruba 22 milionů korun a potrvá až do listopadu,“ dodal primátor.

S modernizací školních kuchyní město začalo již v předchozích letech. Dalo si za cíl opravit každý rok alespoň jeden velký stravovací provoz na základní škole a až dva v rámci mateřských škol. Vybavení školních kuchyní, které je vzhledem ke svému stáří a opotřebovanosti většinou v havarijním stavu, město postupně nahrazuje novou gastrotechnologií, která kuchařkám a kuchařům umožní připravovat jídlo šetrnějšími způsoby.

Většina oprav je již dokončena, nebo skončí do konce prázdnin. Jednou z výjimek je rekonstrukce školního hřiště u základní školy v Družstevní ulici. Přijde na více než osm milionů korun a hotova má být do konce listopadu. Na novém multifunkčním hřišti najdou školáci nejen víceúčelové hřiště a sektory pro atletické disciplíny, ale také hřiště na softball. Na mladé sportovce je již připraven sportovní areál při ZŠ Josefa Ressla, jehož rekonstrukce přišla na zhruba sedm milionů korun.