Pardubicko

Koňské tradice i kultura pěti evropských zemí už v sobotu na závodišti

P

 

ardubice letos převzaly jedinečný titul Evropské město koní 2020, celý rok Vás tedy provázíme akcemi nabitými koňským programem. Jednou z nejvýznamnějších akcí letošní sezóny je Evropský den koní pod záštitou sdružení EURO EQUUS, který bude probíhat zároveň s mezinárodní výstavou Koně v akci s podtitulem Koně v Evropě v sobotu 5. září na pardubickém závodišti.

V letošním ročníku nahlédneme pod pokličku všech členských měst zmiňovaného sdružení, jehož hlavním posláním je připomínat historické a kulturní dědictví chovu koní a podporovat udržení koňských tradic. Kromě Pardubic se na závodišti můžete seznámit také se španělským městem Jerez de la Frontera, portugalským městem Golegã, belgickým městem Waregem a polským městem Wrocław. „Čeká nás atraktivní program zaměřený nejen na koně, ale i kulturu, zvyky a gastronomii členských zemí. Jednotlivá města budou mít svůj vlastní stánek před hlavní tribunou, na kterém budou po celý den probíhat dětské dílničky, ale i kvízy a degustace pro dospělé,“ uvedla hlavní koordinátorka Evropského města koní 2020 Hana Svobodová z pardubické radnice.

Představujeme vám, věříme, lákavý program, který doplní oblíbenou tradiční výstavu Koně v akci pořádanou Dostihovým spolkem.

JEREZ DE LA FRONTERA, ŠPANĚLSKO

V programu oslav najdeme ukázky vysoké španělské jezdecké školy Alta Escuela v podání Veroniky Živnové za originálního doprovodu flamenco tanečnice Petry Pšeničkové, přičemž jezdkyně prošly výukou právě ve věhlasné královské andaluské jezdecké škole v partnerském Jerezu.

Doprovodný program:

  • Workshop flamenca pro veřejnost pod vedením lektorky Heleny Korejtkové z taneční školy La Pasión
  • flamencový koncert skupiny Caballos de Jerez, která má pro Vás připravené tradiční flamencové písně jako jsou sevillany, tedy španělský folklór, který doprovodí Helena Korejtková tancem a hrou na tradiční hudební nástroj kastaněty, dále zazní tradiční flamencové palos (neboli styly) jako je alegrías, rumba nebo právě bulerías de Jerez. Tento flamencový styl vznikl právě v Jerezu de la Frontera, ze kterého pochází krásní andaluští koně. Na flamencovou kytaru bude hrát a zpívat skvělý Morenito de Triana za doprovodu na cajón a perkuse muzikanta Michaela Cáby.
  • Dětské workshopy zaměřené na tradiční zdobení andaluského koně

 

GOLEGÃ, PORTUGALSKO

Představení drezúr z Pyrenejského poloostrova bude uzavírat jedinečný koncert portugalské hudby a melancholického hudebního stylu fado v podání skupiny Camões house band, kapely složené z hudebníků z různých koutů světa. Ať už někteří z nich vycházejí z jazzu nebo rocku, pojí je společná vášeň k hudbě z portugalsky mluvících zemí. Vytvářejí svěží fúzi popu, jazzu, moderní brazilské bossy, kapverdské morny a především portugalského fada.

Doprovodný program:

  • Workshop s tematickým bílomodrým zdobením portugalských dlaždic

WROCŁAW, POLSKO

Představení polských husarů ze skupiny East Riders. Jedná se o profesionální filmové kaskadéry, které můžete vidět v řadě filmů polských i zahraničních produkcí. Zbroj, kterou budou mít tito jezdci na sobě, byla vyrobena právě pro filmové účely.

Doprovodný program:

  • Workshop pro širokou veřejnost v lukostřelbě, tradiční disciplíně na polském závodišti Partynice, kde se ovšem střílí z koňského hřbetu

WAREGEM, BELGIE

Belgický Waregem budou reprezentovat klusáci, kteří jsou kromě dostihů velmi oblíbenou disciplínou. Sulku pardubickým divákům představí Střední škola dostihového sportu a jezdectví z Chuchle, která pro tento účel rovněž zapůjčí jezdecký trenažer.

Doprovodný program:

  • Koncert belgického folkloru, který sólově zahraje harmonikář a bývalý absolvent konzervatoře v Pardubicích, Václav Bílek.
  • Dětské workshopy zaměřené na tradiční belgické komiksy

 

PARDUBICE, ČESKÁ REPUBLIKA

Představení sólové drezúry a drezúry čtyřspřeží starokladrubských koní.

Starokladrubští koně jsou chovaní více než 400 let, představují nejstarší původní české plemeno koní, které bylo jako jediné plemeno na světě vyšlechtěno speciálně pro tažení kočárů císařů a králů. Jsou tedy právem nedílnou součástí programu Evropského dne koní.

Doprovodný program:

  • Výroba dostihových kloboučků pro děti i dospělé

Kromě euro městečka budou probíhat samostatné dětské workshopy na šesti stanovištích, po jejichž absolvování děti obdrží ceny s motivem koníka. Po celý den (od 10 do 17 hodin) bude na závodišti k dispozici simulátor kočárové jízdy z kladrubského hřebčína a také fotokoutek s leitmotivem Evropského města koní 2020.

Tak neváhejte a přijďte si to užít!