AktualityKulturní akcePardubicko

Koncert s Ukrajinou na prknech Východočeského divadla Pardubice

 

V

ýchodočeské divadlo se ihned po ruském vojenském útoku na Ukrajinu připojilo k výzvě Asociace profesionálních divadel ČR k symbolické podpoře nedotknutelnosti jejího území (i všech jiných států) a po večerech září v barvách ukrajinské vlajky.

Ve čtvrtek 31. března od 19.30 hodin se navíc na prknech pardubického Městského divadla uskuteční charitativní akce s názvem Společné kořeny / Koncert s Ukrajinou, kterou divadlo pořádá ve spolupráci s agenturou Plum Production. Výtěžek večera bude odeslán na konto, z něhož budou přímo podpořeni ukrajinští umělci, kteří byli vyhnáni ruskými vojáky a kteří ve své zemi momentálně nemohou tvořit.

„Okupaci Ukrajiny považuji za nejhorší společenskou událost, kterou jsem kdy zažil a která se nás bezprostředně dotýká. Tragické osudy z válčící země vnímám s velkým pohnutím a dojetím. Rovněž současná bezmoc účinně pomoci je ohromně skličující. A protože cítím, že i kolegové a zaměstnanci divadla jsou na tom podobně, kromě osobní drobné pomoci jsme zatím nemohli udělat nic, co by mělo větší význam, rozhodl jsem se uspořádat v divadle koncert na podporu ukrajinských umělců, kteří v Čechách mohou rozvíjet svou kulturní činnost,“ vysvětluje ředitel pardubického divadla Petr Dohnal.

Během večera spolu s herci Východočeského divadla vystoupí hvězda ukrajinské folklorní scény Uliana Horbachevska s kapelou Lemkovyna-lem, ukrajinský národní umělec, skladatel Ostap Havrysh s dcerou, zpěvačkou MariAnnou, ukrajinská zpěvačka a herečka Viktoriia Vasalatii, česká world music skupina Milánosz zpívající a cappella ukrajinský folklór, cimbálovka Strážničan, folkový hudebník Jaroslav Hutka a kapely Ponorka a Kosteam. Koncert, který bude živě přenášen i na divadelním Facebooku, budou moderovat herečka s ukrajinskými kořeny Maryana Kozak a režisér Břetislav Rychlík, jenž hostoval v Ukrajinském národním divadle.

„Chceme poukázat na neuvěřitelnou blízkost lidové kultury ukrajinské, české a moravské. Nejedná se o koncert pro Ukrajinu, ale s Ukrajinou. Peníze zůstanou zde v České republice na rozvoj kulturních aktivit uprchlíků, na podporu udržování jejich tradic,“ dodává Břetislav Rychlík.

Cena vstupenky je symbolická a činí 10 Kč, aby byla přijatelná i pro ukrajinské uprchlíky, kteří nemají prostředky na návštěvy živého umění. „Výnos ze vstupného bude použit pouze na přímé náklady akce. Během večera budeme odkazovat na konto organizace Ukrajinská iniciativa jižní Moravy, na které mohou diváci už nyní přímo přispívat,“ uzavírá Petr Dohnal.

www.darujme.cz/spolecnekorenypardubice