Aktuality

Ghí – oblíbený tuk jogínů i našich babiček

A

jurvédská medicína považuje ghí – přepuštěné máslo – za potravinu, která pomáhá posilovat organismus. Také naše babičky přepuštěné máslo běžně používaly, protože se nepřepalovalo a bez chlazení vydrželo dlouho čerstvé. My se teď ke ghí rádi vracíme, abychom docenili všechny jeho výjimečné vlastnosti.

 Ajurvéda, starověká indická medicína, považuje ghí (přepuštěné máslo) za jednu z nejdůležitějších potravin pro lidský organismus – čistou a harmonizující, která pomáhá celkově posilovat organismus, usnadňovat trávení, podporovat mozkovou činnost, a snad i prodlužovat život. A protože ghí je také skvělým „nosičem“ bylin, jejichž účinek ještě zvyšuje, je už také po několik tisíciletí součástí mnoha ajurvédských bylinných extraktů.

A jak tahle superpotravina, které ajurvéda přezdívá „elixír zdraví“, vlastně vzniká? „Přepuštěné máslo se získává z klasického kravského másla, které se musí velmi dlouho vařit. Během vaření se postupně odpařuje voda, až zcela zmizí. V průběhu ohřívání se také vysrážejí bílkoviny a všechny tuhé částice a zkaramelizováním se mu dodá chuť. Následně se vše odfiltruje, přecedí a vznikne čistý máselný tuk. My navíc používáme dvojité filtry, proto je výsledný produkt opravdu velmi čistý,“ vysvětluje Andrea Zpěváková Dostálová, zakladatelka společnosti České ghíčko ve Vysokém Mýtě, kde se ghí vyrábí ručně a podle tradiční receptury.

Bez lednice vydrží až rok

Naše babičky neměly lednice, a tak si máslo přepouštěly, aby jim déle vydrželo. „Právě odstraněním mléčné bílkoviny a odpařením vody v procesu výroby získá ghí velmi dlouhou trvanlivost bez nutnosti chlazení. Proto ho následně můžete uchovávat jen ve spíži či kdekoliv jinde. Při běžné pokojové teplotě vám vydrží v perfektním stavu minimálně 12 měsíců,“ upozorňuje Andrea Zpěváková Dostálová s tím, že tuto vlastnost ghí určitě oceníte i při letním cestování. Skleničku s typickým modrým víčkem můžete přidat jen tak do tašky či kufru a nemusíte mít přitom obavy, že by se vám při delší cestě zkazilo.

Snadné trávení

Jednou z nejdůležitějších vlastností ghí je jeho vysoký kouřový bod (250 °C). Právě díky němu se na rozdíl od klasického másla, jehož kouřový bod je 120 °C, a jiných tuků nepřepaluje a nevznikají tedy ani obtížně stravitelné látky. Proto vám po pokrmu připraveném na ghí nebude těžko od žaludku. „Ghí také představuje ideální řešení pro ty, kdo ze zdravotních důvodů běžné máslo nemohou. Díky tomu, že ghíčko neobsahuje bílkoviny, mohou si ho dovolit konzumovat i lidé, kteří klasické máslo nesmějí, protože jsou alergičtí na kasein (mléčnou bílkovinu). A protože ghí neobsahuje ani laktózu (mléčný cukr), nebude dělat problémy ani lidem, kteří mají potíže s jejím trávením,“ doplňuje Andrea Zpěváková Dostálová.

Do kaše i na gril

Ghí má v kuchyni široké uplatnění – můžete si ho ráno přimíchat do ovesné kaše nebo na něm osmažit palačinku či umíchat vajíčka, v poledne se hodí pod rýži nebo k omaštění brambor. Úplně jinou chuť a křehkou konzistenci získá i zelenina připravená na ghí. Na přepuštěném másle si usmažíte pravý vídeňský řízek a využijete ho také při grilování.

„Kromě klasického ghí můžete vyzkoušet různě ochucená ghíčka – třeba na štrúdl nebo lívance doporučuji ghí se skořicí, na brambory ghí s česnekem, na přípravu orientálních jídel ghí s kurkumou a těm, kdo mají rádi pikantnější pokrmy, bude jistě chutnat ghí s chilli,“ říká Andrea Zpěváková Dostálová. A pro ty, kdo upřednostňují potraviny v bio kvalitě, má ještě jeden tip: „Jsme rádi, že v našem sortimentu je zastoupeno i BIO Ghí. Pro jeho výrobu odebíráme BIO máslo z certifikovaných mlékáren. Krávy se v sezoně pasou na trávě a v této době splňují požadovaná kritéria kvality grass-fed. Maso i mléko proto obsahují větší množství vitamínů, minerálů a například i kyselinu CLA, která pomáhá snižovat tuky v těle, hladinu cholesterolu a pomáhá budovat svalovou hmotu.“

-BOX-

Které ghí si vyberete?

České ghíčko vyrábí nejen klasické Ghí, ale k dostání je i BIO Ghí nebo různě ochucené varianty, například s chilli, s česnekem a solí, s kurkumou a pepřem nebo s vanilkou a skořicí. V limitované edici můžete ochutnat i kozí Ghí a výborné jsou také Ghítely, zdravé varianty pomazánek, které se nabízejí v těchto příchutích: lískooříšková, arašídová, kešu a kokos, mandle a káva a horká novinka Ghí zlaté mléko. Na výběr máte z několika variant velikostí, abyste mohli „ochutnávat“, než se pustíte do ghíčka ve velkém. Více na www.ceskeghicko.cz.

 

Zdroj a foto: www.ceskeghicko.cz