Aktuality

Festival Den architektury už tento týden otevře veřejnosti unikátní stavby a pozve na netradiční místa

T 

 ento pátek začíná na stovce míst po celé republice i na Slovensku festival Den architektury, který až do 6. října nabídne 300 zdarma přístupných akcí.  Festival opět láká na výpravy za moderní architekturou i historickými skvosty, představí budovy známé i stojící v pozadí pozornosti, ale i celé osady či čtvrti. Vedle exkurzí do běžně nepřístupných budov nabízí i architektonické procházky s poutavým výkladem odborníků, nejrůznější přednášky, workshopy nebo akce pro děti. V Královéhradeckém kraji festival pozve například do nově otevřené budovy ČSOB v Hradci Králové, na prohlídku Krkonošského centra environmentální výchovy Krtek ve Vrchlabí, oceňovaného altánu městské knihovny ve Vamberku nebo procházku po městské zeleni v Jaroměři.

 Akce Dne architektury jsou zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity potřeba rezervace předem. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Paralelně se se Dnem architektury koná i první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po jedenácté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky věnované architektuře a urbanismu.

 Mezi více jak stovkou míst konání Dne architektury najdeme řadu měst v Královéhradeckém kraji. V Hradci Králové například nabízí procházku po významných dílech sochaře Josefa Václava Škody, která jsou neodmyslitelnou součástí veřejného prostoru města, nebo výpravu skrz naskrz secesní budovou bývalého Záložního úvěrního ústavu podle návrhu Osvalda Polívky, jenž je dnes sídlem Galerie moderního umění. Dále se mohou zájemci podívat do nové budovy regionální centrály ČSOB od ateliéru Projektil, která se vyznačuje ohleduplností k životnímu prostředí i přirozeným kvalitním prostředím pro zaměstnance i návštěvníky. Ze zelené střechy je možné spatřit Sněžku, Krkonoše nebo hřebeny Orlických hor. 

Na programu nemůže chybět prohlídka Krkonošského centra environmentální výchovy Krtek ve Vrchlabí. Tato nízkoenergetická stavba příkladně slouží svému účelu získala řadu ocenění.  V Náchodě se můžeme vydat po zajímavých místech se sochařskými realizacemi a plastikami z meziválečného období ve stylu art deco a díly z poválečného období i současnosti. Program také nabízí prohlídky vnitřních prostorů Galerie výtvarného umění, na které naváže panelová diskuse s architekty o udržitelnosti a možnostech budoucích transformací budovy, nebo site specific workshopy. Atraktivní architektonickou procházku nabízí i Vamberk, kde se podíváme do altánu městské knihovny a tzv. „Vamberského domku“, který získal v loňském roce cenu Grand Prix Architektů, a za stavbami architekta Oldřicha Lisky. Další procházku nabízí Jaroměř, kde se můžeme vydat po tamním parku a dozvědět se více o historii území, stavbách, kompozici a zeleni. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty. 

 Mottem letošního dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!” a z velké části se tak zaměřuje na příkladná řešení rekonstrukcí a revitalizací. Dalším cílem letošního ročníku je poukázat na význam zelené infrastruktury a nevyužité možnosti zvyšování kvality života ve městech. Další tematické linky připomínají osobnost Josipa Plečnika, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let, a také letos zesnulou českou architektku Alenu Šrámkovou. Pořadatelem festivalu je spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

  

Seznam míst konání:

Banská Bystrica, Bardejov, Benešov, Bílovec, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Čáslav, Čelákovice, Černošice, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Dobříš, Dolní Jirčany, Frýdlant, Helfštýn, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Hrušovany u Brna, Humpolec, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jihlava, Josefův Důl, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Košice, Krásné, Kroměříž, Kutná Hora, Libčice nad Vltavou, Liberec, Libušín, Lidice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Most, Náchod, Nakléřov, Nitra, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice, Opava, Ostrava, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prostějov, Přerov, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Říčany, Slaný, Strakonice, Svit, Šaľa, Široký Brod, Šumperk, Tábor, Teplice, Tišnov, Trebišov, Trenčín, Turnov, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Vamberk, Varnsdorf, Velké Pavlovice, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vrchlabí, Zlín, Žamberk, Žatec, Žďár nad Sázavou, Železný Brod, Žilina, Žižice

 

 

 

 

 

 

 

Pořádá:
Kruh z.s.

Pod záštitou:
Česká komora architektů, Svaz měst a obcí České republiky

Za finanční podpory:

Ministerstvo kultury ČR, projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy, Státní fond kultury České republiky, Statutární město Brno, Nadace české architektury, Městská část Praha 1, Městská část Praha 7, Městská část Praha 10

Základní partner:
KOMA

Oficiální dopravce:
Flixbus

Cyklo partner:
Rekola Bikesharing s.r.o.

Hlavní mediální partner:
Dolce Vita

Mediální partneři:
Český rozhlas Vltava, Radio DAB Praha, Radio Wave, Deník N, Architect+, Archiweb.cz, ArtMap, Czechdesign, ERA21, EARCH, GoOut.cz, iUmění, PROPAMÁTKY, Radio 1, RailReklam, S dětmi v Praze, STAVBA, stavbaweb.cz
Mediální partneři Slovensko:
ARCH, archinfo.sk, Projekt, SAB/STAVEBNICTVO a BYVANIE, ročenka TOP TRENDY