AktualityPardubicko

Dáváte komunikaci online přednost před dopisem ve schránce? Osobní datovou schránku vyřídíte za pár minut!

K

ontrolovat poštovní schránku bylo do nedávna nezbytností. Hlídání pošty je totiž jediný způsob, jak předejít tomu, že nepřehlédnete důležitý dopis nebo oznámení z úřadu. Pokud ovšem neradi spoléháte pouze na papírové obálky a dodejky ve své schránce, zřiďte si během pár minut svou osobní datovou schránku. Na poště se zdržíte jenom chvíli a všechny úřední dopisy můžete dostávat i posílat pohodlně online. Díky datové schránce navíc získáváte možnost, řešit své záležitosti s úřady elektronicky. Jaké služby můžete ještě navíc využít?

Užijte si svůj volný čas a namísto osobní návštěvy úřadu si vyřiďte datovou schránku, která vám v mnoha situacích ulehčí život a její provoz je rovněž bezplatný. Nemusíte se bát byrokracie, založení je jednoduché a můžete ho provést několika způsoby. Stačí občanský průkaz, žádné další dokumenty se sebou nepotřebujete.

Komunikace kdykoliv i bez čekání

Snadnější komunikace s finančním úřadem, Českou správou sociálního zabezpečení i třeba zdravotní pojišťovnou. Výhodou datové schránky je také možnost vyřízení úředních záležitostí při pobytu v zahraniční jako je například vydání voličského průkazu anebo potvrzení o studiu, pokud to škola přes datové schránky umožňuje. Pakliže jste na mateřské dovolené, oceníte i možnost podání žádosti o rodičovský příspěvek.

Ve schránce se vám už neztratí důležité informace o přestupku a také budete včas upozorněni na blížící se konec platnosti pravidelné technické kontroly (STK). Nově je možné požádat i o ošetřovné. Postačí vám vyplnit formulář, který naleznete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu, a ten společně s požadovanými přílohami přes datové schránky odešlete. Veškerá komunikace prostřednictvím datových schránek s úřady je navíc bez poplatků.

Nejen potvrzení, ale i výpisy

Zdarma můžete požádat on-line i o výpisy z informačních systémů veřejné správy, tedy veřejných i neveřejných rejstříků. Budete-li potřebovat, můžete si tak jednoduše zažádat například o výpis z živnostenského rejstříku, registru osob, insolvenčního rejstříku, seznamu kvalifikovaných dodavatelů anebo rejstříku trestů. Zdarma lze zjistit i bodový stav řidiče. Také se jednoduše můžete informovat o změnách v katastru nemovitostí i o vyrozumění k provedenému vkladu do katastru nemovitostí a následné odeslání daně z převodu nemovitostí.