Uncategorized

Zdechovský interpeluje Komisi kvůli rostoucím cenám energií. Dopisem vyzval europoslance, aby se k němu připojili

C 

eny energií v celé Evropské unii nadále prudce rostou, což prohlubuje krizi životních nákladů evropských občanů. Cena elektřiny pro dodávky v příštím roce vzrostla na německé burze o 340 % na 650 eur/MWh, zatímco cena plynu obchodovaného v Nizozemsku se zvýšila o 200 % na 280 eur/MWh. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) proto dopisem vyzval kolegy z Evropského parlamentu, aby se kvůli rostoucím cenám energií připojili ke společné interpelaci na Evropskou komisi.

„Zajímá nás, jestli Evropská komise hodlá situaci v nejbližší době kolem rostoucích cen energií řešit, protože aktuální stav ohrožuje občany ve všech státech EU. Koordinovaná opatření na evropské úrovni by mohla radikálně vyrovnat cenové skoky. V červnu 2022 vedoucí představitelé EU zopakovali výzvu Komisi, aby v případě potřeby prozkoumala možnost zavedení dočasných cenových stropů,“ říká iniciátor dopisu Zdechovský.

Nejen občané, ale i firmy vyhlíží s velkými obavami blížící se topnou sezonu, kvůli které může mnoho z nich uzavřít svůj provoz. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela ve středu uvedl, že se trh s energiemi vymkl kontrole. Podle něj se nabízí řešení na celoevropské úrovni, které spočívá v možnosti stanovení maximální výše ceny energií.

„Pevně věřím, že Evropská komise usilovně pracuje na scénářích, které mohou odvrátit kolaps a zachránit lidi a firmy v celé EU,“ uvádí Zdechovský s tím, že během pár hodin získal podpisy pěti kolegů z různých frakcí. Ke společné výzvě se mohou europoslanci připojit do pátku. Poté interpelaci spolu s podpisy odešle na Evropskou komisi.