Kulturní akcePardubicko

Východočeské divadlo zve na seznámení se Strašidelným románem

P 

o ukrajinských pohádkách, které pardubičtí herci načetli a nabízejí je předškolním dětem v podobě audionahrávek, představí Východočeské divadlo i ukrajinskou literaturu pro dospělé. Ve čtvrtek 9. června v 19 hodin v Poediu v klubu zazní ukázky z vrcholné prózy moderní ukrajinské literatury s názvem Moskoviáda a podtitulem Strašidelný román.

„Moskoviáda je dílem Jurije Andruchovyče, jednoho z nejvýraznějších žijících spisovatelů v Evropě, který je důstojným nástupcem magického realismu Michaila Bulgakova. V českém překladu máme od něho k dispozici jeho předchozí román Rekreace a esej Středovýchodní revize v knize Moje Evropa,“ uvádí dramaturgyně večera Jana Pithartová.

Ve fascinujícím románu s atmosférou ďábelského karnevalu autor líčí jeden den průměrného ukrajinského literáta při residenčním pobytu v Moskvě, mnohonárodnostní metropoli rozpadajícího se impéria. „Tento antihrdina je ubytován v nejvyšším patře mizerné studentské koleje se společnými umývárnami, ve kterých skoro nikdy neteče teplá voda. Svou přítelkyni, povoláním lovkyni hadů, navštěvuje v chátrajícím moskevském domě, z něhož rostou stromy. Jednodenní pouť moskevskými ulicemi však nekončí v tomto polorozbořeném domě, směřuje do čertvíjakých hlubin. Jurij Andruchovyč podává jasnozřivý obraz jelcinovského Ruska, které se jistojistě změní. Otázkou je jak…,“ přibližuje text Jana Pithartová.

Z románu v brilantním překladu Alexeje Sevruka a Miroslava Tomka budou číst Radek Žák, Romana Chvalová a Michal Przebinda.