Kulturní akcePardubicko

Východočeské divadlo Pardubice se loučí s thrillerem Venkov

V 

e čtvrtek 9. června uvede Východočeské divadlo derniéru inscenace hry Venkov, kterou napsal jeden z nejvýraznějších současných britských dramatiků Martin Crimp. K inscenování v komorním prostoru Malé scény ve dvoře si ji vybral režisér Janusz Klimsza, jehož předchozím a prvním titulem v Pardubicích byl Bulgakovův Zojčin byt.

Výchozí zápletku napínavého divadelního thrilleru Venkov připomíná dramaturgyně Jana Pithartová: „Lékař Richard a jeho žena Corina opustili velkoměsto a odstěhovali se na venkov, aby unikli před shonem, hlukem a všudypřítomnou agresivitou. V malebné krajině nedaleko zdi Hadrian’s Wall si ze staré sýpky vybudovali rodinný dům a začali žít obklopeni přírodou. Richard jezdí za svými nemocnými na odlehlá místa po celém obvodu. Jedné noci přiveze v autě dívku v bezvědomí, kterou údajně viděl ležet u cesty. Téže noci zemře jeho pacient, kterého měl Richard navštívit. A je po idyle, všechno se zvrtne…“

Manželský pár ztvárňují Petra Janečková a Martin Mejzlík, dívku, která naruší jejich na první pohled spokojený vztah, hraje Veronika Malá.

„Venkov je mimořádně zajímavý text, s žádným podobným jsem se zatím nesetkal. Líbil se mi hned na první čtení, ale nebylo mi v něm zdaleka všechno jasné. Ale postupem zkoušek s Januszem, mým spolužákem z DAMU, jsme všechny významy postupně rozklíčovali a v průběhu zkoušení jsme přicházeli na věci, které jsme ani nečekali. Moc mě to bavilo. A myslím, že jsme společnými silami dospěli k zajímavému výsledném tvaru. Líbí se mi, že je to opravdu herecké divadlo, žádné efekty, jen čistá činohra. Moc mě bavilo Venkov hrát, bavilo mě partneření s Petrou i s Veronikou, obě jsou skvělé. A je mi opravdu líto, že inscenace končí,“ svěřil se před derniérou Martin Mejzlík.