Kulturní akcePardubicko

Východočeské divadlo Pardubice uvede scénické čtení knihy Skoncovat s Eddym B.

V

pondělí 14. listopadu se na Malé scéně Východočeského divadla uskuteční premiéra scénického čtení francouzské románové senzace Skoncovat s Eddym B.

Autobiografický román Édouarda Louise pojednává o tom, jak je nesnadné přijmout a svobodně projevit vlastní sexuální identitu. „Autor v pouhých dvaadvaceti letech podává mimořádně otevřené svědectví o tom, jak žije nejchudší francouzská společenská vrstva a co v takovém prostředí zažívá kluk, který musí čelit šikaně, protože je gay. Louisův výjimečný debut zaznamenal od svého vydání v roce 2014 neuvěřitelný ohlas, jen ve Francii se téměř ihned prodalo přes 300 000 výtisků, kniha byla brzy přeložena do více než dvaceti jazyků. Na francouzské i mezinárodní scéně vyvolala bouřlivou debatu coby literární experiment stojící na pomezí uměleckého textu a dokumentu,“ říká dramaturgyně Anna Hlaváčková.

Večer z cyklu INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek) v Pardubicích připravuje Marek David, čerstvý absolvent oboru činoherní režie na brněnské JAMU. „Marek je kromě režie také absolventem oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo na Slezské univerzitě v Opavě. Za svoji autorskou inscenaci s názvem Planu získal ocenění Jantar za nejlepší inscenaci Moravskoslezského kraje a byl nominován na Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu,“ doplňuje Anna Hlaváčková.

V inscenovaném čtení diváci uvidí Josef Lásku, Josefa Pejchala a nového člena pardubického souboru Matěje Štrunce. „Rozhodl jsem se, že výpověď jednoho chlapce rozvrhnu mezi tři herce, kteří jsou každý v jiném věku, a tím pádem i jiné životní situaci. Mělo by tak jít o jakési hledání mužské identity. To je ovšem můj vstupní klíč před začátkem zkoušení. Ten se z velké většiny utváří až samotným zkoušením,“ uvedl ještě před zahájením čtyřdenního zkouškového procesu Marek David a dodal: „Je to na první pohled velmi jednoduchý příběh, který je však silný svou bezprostředností a autentičností. Zároveň z něj čiší velmi silná výpověď, která je podle mě aktuální v každé době. Nechci být abstraktní, a zároveň nechci prozradit vše. Možná řeknu jen, že jedním z hlavních témat je svoboda. Člověk není nikdy doopravdy svobodný, dokud nenajde cestu k sobě samotnému.“