AktualityKulturní akcePardubicko

Východočeské divadlo Pardubice uvede derniéru hry Mikve

 

S

pardubickými diváky se ve středu 23. února rozloučí inscenace hry Mikve současné izraelské dramatičky Hadar Galron, kterou na velkém jevišti Městského divadla před třemi lety nastudovala režisérka Kateřina Dušková, „Mikve jako židovská rituální lázeň je rámcovým prostorem pro příběh lidské lhostejnosti, přezíravosti a strachu, ale také solidarity a síly společenství. Je to příběh hluboké lidskosti i apel na pospolitost a soucit. A to je nad všemi náboženstvími i kulturami,“ říká Kateřina Dušková.

Hlavní role ztvárňují Jindra Janoušková a Petra Janečková, která se za roli Širy dostala do širší nominace na Cenu Thálie 2018/19.

„Text hry otevírá na pozadí tradičního židovského rituálu téma postavení žen ve společnosti a vztahu ortodoxní komunity k běžnému životu. Na osudech osmi žen sledujeme střet tradice s moderním životem. Na hladinu rituální očistné lázně vyplouvají tajemství, která měla být ukryta, a pravda, která měla být zamlčena. Hra má však i přes svou silnou emocionálně-etickou apelaci velkou dávku odlehčujícího nadhledu a humoru, a v závěru poskytne hlubokou katarzi,“ uzavírá dramaturgyně Jana Uherová.