Aktuality

Vlci na Broumovsku napadají stále více domácích zvířat

 

 

Broumovsko –

Ú

toky vlků na domácí zvířata na Broumovsku stále pokračují a stupňuje se jejich intenzita. Chovatelé a farmáři počítají škody už v řádech stovek tisíc korun. Ze situace jsou zoufalí, nijak výrazně totiž nepomáhá ani pořízení lepších plotů a používání elektrických ohradníků. Na setkání s chovateli i myslivci dorazil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který vývoj situace v regionu dlouhodobě sleduje.

 

Lidovecký politik chce najít řešení, které by vyhovovalo všem zúčastněným stranám, tedy jak chovatelům a myslivcům, tak i ochranářům zvířat. „V posledních měsících jsme svědky stupňujících se útoků vlků na domácí zvířata. Musíme na to pružně reagovat. Jasně vidíme, že dosavadní mechanismy na ochranu domácích zvířat před vlkem nefungují,“ komentuje Zdechovský s tím, že je pastevectví v tomto regionu silně ohroženo.

 

Napětí se mezi chovateli, myslivci a ochránci zvířat stupňuje. Obrousit hrany mezi nimi by měla nově zřízená komise, kterou zřídil Královéhradecký kraj. V jejím čele zasedne poslanec KDU-ČSL a druhý náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Pavel Bělobrádek. Cílem komise je vést konstruktivní debatu nad dalším postupem a zabránit škodám v souladu s právní ochranou, kterou vlci v České republice mají.

 

„Situace není jednoduchá. Věřím ale, že pokud budou všechny zúčastněné strany konstruktivní, tak se komplexní řešení podaří najít,“ uvádí po jednání Zdechovský, který situaci řeší i s ministerstvem životního prostředí, akademiky a v rámci specializované skupiny europarlamentu pro lov a biodiverzitu.

 

V minulém roce po útocích vlků zahynulo 183 kusů hospodářských zvířat, z nichž bylo 148 kusů ovcí. Kraj vyplatil poškozeným za škody způsobené vlky kolem 1,6 milionu korun. Reálné škody jsou však nevyčíslitelné, protože se často jednalo o chovné kusy zvířat či domácí mazlíčky, což chovatelům způsobilo i psychickou újmu.