Uncategorized

V zimě za exotikou? Vyrazte na Srí Lanku

R

 elaxace na zlatavých plážích, popíjení kvalitního čaje, dech beroucí výhledy na vrcholky hor… Srí Lanku považuje mnoho turistů za ráj na Zemi. Unikněte zimním plískanicím a vydejte se do exotické země plné usměvavých lidí a nádherné přírody. Zabalte pár svršků, vyřiďte si cestovní pojištění a navštivte Srí Lanku, místo naplněné romantikou a vůní čaje.

Jiný svět u jihu Indie

Srí Lanka se rozkládá na ostrově Cejlon v jihovýchodní Asii v těsné blízkosti Indického poloostrova, od kterého se území geograficky oddělilo před několika tisíci lety. Ze středu Evropy se na Srí Lanku letecky dostanete asi za 11 hodin. S sebou si nezapomeňte přibalit kromě plavek a cestovního pojištění i pořádné boty, abyste tento ostrov mohli částečně prozkoumat i po svých.

Lány čajových plantáží a usměvaví lidé

Z východní strany ostrov omývají vody Bengálského zálivu, z jižní pak Indický oceán. Hlavní město Kotte se nachází na předměstí největšího města Colombo. Na Srí Lance najdete deštné lesy i sušší monzunové porosty se vzácnými dřevinami. Po celém ostrově se rozléhají plantáže čajovníku, kokosových palem, kaučukovníku, rýže a dalších zemědělských plodin, kterým se v tamních podmínkách daří. Většina místních obyvatel vyznává budhismus či hinduismus, proto při návštěvě ostrova respektujte jejich zvyky, tradice a raději to nepřehánějte s vyzývavostí. Místní lidé jsou jinak velmi vlídní a přátelští, což se projevuje třeba tím, že kolemjdoucího turistu pozvou k sobě domů jen tak na čaj.

Lákadla pro sportovce i milovníky relaxace

Na Srí Lance objevíte bohatou kulturu i úžasnou přírodu, díky které naplníte svůj pobyt netradičními zážitky – napijete se pravého cejlonského čaje, zdoláte vrcholky hor s dramatickým výhledem do krajiny, ochutnáte exotické ovoce a zaplavete si mezi želvami. V rámci výletů do starověkých chrámů pak budete jako objevitelé rozkrývat dědictví dob dávno minulých. Skvělou dovolenou tu ale můžete strávit i aktivně. Za surfováním vyrazte do letoviska Mirissa a pokud vás láká barevný podmořský život, pak si určitě nenechte ujít šnorchlování či potápění v Hikkaduwě.

Dále se určitě vydejte na posvátnou Adamovu horu (Šrí Pada, 2 224 m n. m.), kam alespoň jednou ročně místní vyráží na pouť. Ve skále tu najdete otisk velké plosky nohy, jejíž majitel je i pro místní záhadou – patří křesťanskému Adamovi, budhistickému Buddhovi, nebo hinduistickému Šivovi?

Zlatavé pláže poseté palmami

Milovníci odpočinku ocení nádherné pláže se zlatavým pískem, palmami a pozvolným vstupem do moře. A co víc, místní lektoři vás naučí meditovat nebo vám naordinují léčbu přírodní medicínou populární ajurvédy. Na své si však přijdou i gurmáni, kteří na místní kuchyni v čele se srílanským kari nebo Kottu, výtečného pokrmu z placek, zeleniny a masa, budou s chutí dlouho vzpomínat.

Na Srí Lanku se létá celoročně, neboť na určitém kousku ostrova vás vždy přivítá příjemné počasí s teplotami okolo 30 °C. Neváhejte a vyrazte na netradiční dovolenou na Srí Lanku, kde na vás čekají usměvaví lidé, spousta exotiky a výjimečných zážitků.