Pardubicko

V chrudimském SeneCura SeniorCentru byl dnes slavnostně otevřen první babybox v celém okrese

B 

abybox pro odložené děti v Chrudimi je od dnešního dne v provozu. Na projektu spolupracovala organizace Babybox s vedením chrudimského SeneCura SeniorCentra, které dalo k dispozici prostory. V pořadí 83. babybox v České republice a 4. babybox v Pardubickém kraji je přístupný z veřejného parku v levé části budovy.

Významným podnětem pro další zařízení byl případ nově narozeného miminka, které bylo odloženo v lednu letošního roku do kontejneru na odpad v Pardubicích. „Každý podobný případ je děsivý, ale tentokrát jsme se rozhodli, že musíme v tomto kraji s babyboxy pokročit. Později se mi navíc ozvala maminka přímo z Chrudimi, která byla bohužel v kritické situaci, říká zakladatel iniciativy Babybox Ludvík Hess. V Pardubickém kraji jsou od dnešního dne v provozu celkem čtyři babyboxy.

U vedení SeneCura SeniorCentra se možnost umístění babyboxu setkala s okamžitým souhlasem. „Máme na toto zařízení dostatek prostoru, navíc nijak neovlivní provoz domova. V projektu vidím jistou symboliku, neboť kromě toho, že se staráme s úctou o lidi ve stáří, můžeme i přispět k tomu, že v nouzi pomůžeme zcela novému životu. Tím naplňujeme motto naší společnosti Život pokračuje s námi,” říká ředitel SeneCura SeniorCentra Chrudim Marek Bíško.

Významným dárcem při budování babyboxů je společnost Zásilkovna, ředitelka jejího Nadačního fondu dnes společně s Věrou Husákovou, provozní ředitelkou SeneCura ČR a výrobcem babyboxů Zdeňkem Juřicou přestřihli symbolickou stuhu. “Zásilkovna podporuje budování babyboxů v České republice již od roku 2019. Jsme rádi, že se můžeme podílet na tom, že se jejich počet neustále zvyšuje,” doplňuje Barbora Bachmeierová, ředitelka Nadačního fondu Simony Kijonkové, zakladatelky Zásilkovny.

Babybox není samozřejmě pouhá schránka, jedná se o zařízení plné pokročilých technologií. V případě, že je do něj vloženo novorozeně, automaticky se zapíná topení, proudění vzduchu a také alarm. Ten je upozorněním pro zdravotníky na přítomnost miminka.

Pardubický kraj patří mezi regiony s největším počtem odložených dětí v přepočtu na obyvatele v celém Česku. „Konkrétně v Pardubicích připadá 9 odložených dětí na 10 tisíc obyvatel,” říká Ludvík Hess.

 Právě tento muž má zásluhu na vzniku všech 83 babyboxů v celé zemi. Od roku 2005 je buduje za podpory soukromých dárců a ve spolupráci s místními úřady. A také se Zdeňkem Juřicou, jehož firma z Náměšti nad Oslavou má na starost jejich výrobu. Babyboxy už pomohly zachránit 241 životů.

———————————————————————————————————————————–

SeneCura SeniorCentrum Chrudim nabízí sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem (pro seniory trpící Alzheimerovou chorobu či demencí). Svým klientům zde zajišťují péči 24 hodin 7 dní v týdnu. Kromě zdravotní, ošetřovatelské a sociální péče zde naleznete širokou škálu doplňkových služeb i bohatý výběr volnočasových aktivit. Skupina SeneCura je s více než 2 000 lůžky největším nestátním poskytovatel pobytových sociálních služeb v České republice. V 17 SeniorCentrech nabízí pobytové sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem pro klienty s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Zařízení SeneCura jsou založena na partnerství, spolupráci, inovacích, kvalitní péči, ale i na vysoké kvalitě života ve stáří. www.chrudim.senecura.cz