Kulturní akce

Na broumovské faře slavnostně zpřístupnili vzácnou gotickou fresku ze 14. století. Před 60. lety ji náhodou objevil správce farnosti

  

Broumovsko – Východočeský region má další unikátní památku, na kterou může lákat návštěvníky z celé republiky. Ve čtvrtek večer se za účasti faráře Martina Lanžiho, místostarosty Broumova Kamila Slezáka a zhruba dalších sedmi desítek lidí uskutečnilo na místní faře očekávané celkové zpřístupnění gotické fresky ze 14. století. K deseti barokním kostelům, které od letošního roku patří mezi národní kulturní památky, tak nově přibyla i tato vzácná malba.

Podle broumovského kněze Lanžiho přesahuje freska svým významem hranice regionu a patří k umělecky nejhodnotnějším památkám nástěnné malby 1. poloviny 14. století v Čechách. „Je to bezesporu velký moment nejen pro naši farnost, ale pro celý region. Jsem velice rád, že příchozí ocenili současné animace zrestaurované fresky a také, že si užili koncert v děkanském kostele sv. Petra a Pavla, který se konal k této příležitosti,“ uvedl Lanži, který mimo jiné dohlíží na opravy zdejších kostelů.

„Velmi mě mrzí, že jsem se slavnostního uvedení této nádherné fresky nemohl osobně zúčastnit. Měl jsem však tu čest si malbu prohlédnout během prázdnin, kdy práce na jejím restaurování finišovaly, a můžu prozradit, že se mají návštěvníci na co těšit,“ dodal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je dlouholetým podporovatelem obnovy broumovských kostelů.

Objevena v 60. letech, částečné zpřístupněna v roce 2020

Za objevením vzácné malby stojí bývalý správce farnosti P. František Plodek, který v létě 1967 hledal praktické místo pro kryté parkování svého automobilu. Odkrytím nepřístupného prostoru došlo k nečekanému objevu.

Částečné zpřístupnění fresky se uskutečnilo díky finančnímu daru Rady Královehradeckého kraje a lékařského manželského páru Veselých z Broumova během slavnosti Všech svatých v roce 2020. Úplného zpřístupnění se návštěvníci dočkali až včera, tedy v den svátku Narození Panny Marie.