AktualityKulturní akcePardubicko

Únorovou novinkou Východočeského divadla Pardubice bude komedie Ona není vadná!

S oubor Východočeského divadla právě finišuje ve zkoušení inscenace komedie s prvky sci-fi Ona není vadná!, jejíž premiéry jsou naplánovány na tento víkend 26. a 27. února. Dalšího potenciálního adepta do soutěže pardubického GRAND Festivalu smíchu napsal Alan Ayckbourn, jeden z nejúspěšnějších žijících dramatiků na světě. Mimochodem VČD uvádí i jeho komedii Z postele do postele, která na 19. ročníku GRAND Festivalu smíchu získala tituly Komedie roku 2018 i Komedie diváků.

Chystanou novinku na velkém jevišti Městského divadla režíruje Zdeněk Dušek, který s VČD pohostinsky spolupracuje již od roku 2001.„Je podepsán pod inscenacemi Spor, Hrobka s vyhlídkou, Úžasná svatba, Racek, Černá komedie, Richard III., Lháři, Spříznění volbou i již zmiňované komedie Z postele do postele,“ připomíná dramaturgyně Jana Pithartová

Děj komedie Ona není vadná! se odehrává v televizním studiu, které vyrábí nekonečné seriály. „Studio zaměstnává v zájmu nízkorozpočtové produkce místo herců aktoidy, herecké roboty. U jejich režie, či spíše vedení pohybů a hlasových projevů, skončil – s věčnou sklenkou v ruce – jeden z nejvýznamnějších filmových režisérů minulosti, Chandler Tate. A právě za ním sem přijde mladý nadšený adept scenáristiky Adam Trainsmith, který obdivuje Tateovu dřívější skutečně uměleckou tvorbu. Chvíli sleduje natáčení schematických situací v prefabrikovaných dějích a pojednou si všimne, že jedna robotka projevuje smysl pro humor, který vůbec nesouvisí s naprogramovanou rolí, a působí snad dokonce spontánně. Adam se jí začne věnovat a nestačí se divit. A pak se dějí věci,“ prozrazuje výchozí zápletku Jana Pithartová.

„Polidštěnou“ robotku Jacie ztvárňuje nejmladší členka souboru VČD Karolína Šafránková, začínajícího scenáristu Adama Trainsmitha Josef Láska a zkušeného, ale již vyhořelého režiséra Tatea Alexandr Postler. Scéna do inscenace je z dílny Karla Čapka, kostýmy navrhla Sylva Zimula Hanáková a hudbu složil Daniel Fikejz.

Slavnostní sobotní premiéru ve foyer doprovodí vernisáž výstavy obrazů Jiřího Vavřiny.