AktualityPardubicko

Studenti Univerzity Pardubice podstoupí výzkum zcela izolovaní od civilizace

V

polární oblasti Švédska odstartuje v těchto dnech ojedinělý terénní výzkum, jehož účastníky jsou vysokoškoláci z Univerzity Pardubice. Studenti oboru Sociální a kulturní antropologie z Fakulty filozofické stráví zcela bez internetu, telefonního signálu i kontaktu s jinými lidmi v divoké přírodě Laponska celkem 20 dnů.

„Výzkum jsme koncipovali jako autoetnografie a etnografie sociální dynamiky izolované mikroskupiny. Laicky řečeno, studenti se budou učit, izolováni od vnějšího světa, sebepoznávání a studiu společenské proměnlivosti vztahů ve skupině, jíž budou součástí,“ říká vedoucí Katedry sociální a kulturní antropologie PhDr. Adam Horálek, Ph.D. „Aby tyto metody měly smysl a pro studenty bylo snazší tyto jevy sledovat a popisovat, vybral jsem extrémní formu izolace,“ dodal Horálek, který skupinu také do odlehlé oblasti vede.

Míst, kde je možné se v přeplněné Evropě zcela odpoutat od civilizace, není mnoho. I proto se osmičlenná skupina vydala do polární oblasti národních parků Sarek, Padjelanta a Stora Sjaefallets, které představují největší divočinu Evropy a současně její nejstarší chráněné území. Izolace bude pro výzkum extrémní nejen mírou ale i délkou. Během téměř tří týdnů se ve skupině podle expertů projeví mnoho sociálních proměn. Studenti se ale také naučí základům přežití v divočině, víc o životním prostředí, soužití člověka s přírodou, o Švédsku a jeho původních obyvatelích – Sámech.

Každý student si během cesty povede terénní deník, část z nich bude dokumentovat cestu také fotograficky a pomocí videa. Právě kvůli tomu s sebou skupina kromě základního vybavení a potravin nese i dvě solární nabíječky.

Terénní výzkum mají studenti bakalářského programu Sociální a kulturní antropologie povinný, v navazujícím magisterském studiu je pak povinně volitelný. Ve skupině budou studenti z obou stupňů. V rámci těchto výzkumů vysokoškoláci už v minulosti navštívili Taiwan, Altaj nebo ruskou Karelii. Byli také v Moldavsku, na Ukrajině, v Rumunsku či na Slovensku a organizovali expedice např. do Střední Asie.

Výstupem letošního výjezdu bude příspěvek na konferenci, ale také video, které budou studenti produkovat v rámci vizuální antropologie. Plánovaná je rovněž publikace postavená na záznamech z terénních deníků všech účastníků.

Více o možnostech studia na Fakultě filozofické a na všech 7 fakultách Univerzity Pardubice najdete na https://studuj.upce.cz/