AktualityPardubicko

Předškoláci ze Stolan a čtvrťáci ze Svitav si odnesli první ceny v celostátní soutěži Abecedy peněz

R

rekordních 10 tisíc českých dětí se v tomto pololetí učilo finanční gramotnost s Abecedou peněz. Co si z programu odnesli, prověřila soutěž, jíž se mohli školáci se svými pedagogy zúčastnit. V kategorii mateřských škol si nejlépe v celé zemi vedly děti z MŠ Stolany nedaleko Chrudimi, mezi čtvrtými třídami pak děti ze Svitav.

Abecedu peněz absolvovali svitavští čtvrťáci vedení paní učitelkou Procházkovou online. „Příliš jsem od toho nečekala. Bála jsem se, že online výuky mají až nad hlavu a že téma finanční gramotnosti je hodně nezáživné. A byla jsem nesmírně překvapená. Děti to ohromně bavilo, předháněly se, dokonce i ty, které se jindy moc nezapojují, se mohly přetrhnout, aby lektorce odpovídaly,“ popisuje pedagožka. Při předávání ceny se navíc přesvědčila, že žáci si všechnu probranou látku opravdu pamatují. „Při osobním setkání s lektorkou se ukázalo, že oni všechno vědí! Díky tomu, jak byl program skvěle vedený a zábavný, jim to utkvělo v hlavě úplně všechno,“ neskrývá radost.

Za vítězství v soutěži Abecedy peněz si třída odnesla 30 tisíc korun. „Připadali jsme si, jak kdybychom dostali milion, děti byly naprosto nadšené a hned začaly plánovat, jak to využít,“ usmívá se učitelka. Nakonec se shodli, že z výhry si třída zaplatí výlet a ubytování v Krkonoších. Plánují i noční výpravu na Sněžku. „Tohle by společně nikdy nezažili. Teď mohou.“

Bodovali i předškoláci

Ve Stolanech se do Abecedy peněz zapojila třída předškoláků. „S dětmi jsme si povídaly o tom, kde se peníze berou i na co se mohou využít. Vyráběly jsme bankomat z kartonu i papírové bankovky. Některé měly opravdu hodně nul, protože naše děti neznají hodnotu od 10 výš, tak to tam kreslily spíš podle pocitu,“ říká učitelka Andrea Horníková. Děti si vyrobily také papírovou platební kartu a s tou pak z bankomatu peníze vybíraly. „Spojily jsme to i s hrou na obchod, takže od bankomatu mohly jít rovnou nakupovat ovoce, pečivo nebo jiné potraviny,“ doplňuje. Díky výhře se celá stolanská školka podívala na jihlavské ZOO a navštívila i záchrannou stanici v Pasičkách. „Bereme to jako pilotní projekt a v září budeme s Abecedou peněz pokračovat dál,“ chválí si pedagožka.