Aktuality

Pronájem malých bytů v Pardubickém kraji za rok podražil o 2 %, nabízí se jich více

P

 

ardubický kraj zaznamenal zvýšení nabídkových cen malých bytů do 45 m2 určených k pronájmu. Průměr inzertních cen* této kategorie nemovitostí dostupných v Pardubickém kraji za poslední rok vzrostl o 2 %. Vyplývá to z analýzy největšího českého realitního portálu Sreality.cz. Letos v červnu stál metr čtvereční bytu k pronájmu v Pardubickém kraji 240 Kč. Pro srovnání – průměrná cena za metr čtvereční byla v celém Česku letos v červnu 240 Kč.

Celkový počet nabídek na pronájem malých jedno a dvoupokojových bytů o ploše do 45 m2 zaznamenal na Sreality.cz v meziročním srovnání nárůst o 60 %. „Pro analýzu cen nemovitostí jsme se podívali na byty ve velmi dobrém stavu. U pronájmů tvoří takové nabídky bezmála devadesát procent,“ říká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz.

 

Z dat Sreality.cz vyplývá znatelný růst nabídky ve všech krajích. Největším skokanem se stala Praha, ve které se letos v červnu vystřídalo 4 500 nabídek, což je dvakrát více než ve stejném období loni. Velké přírůstky byly ještě například v Olomouckém, Jihočeském nebo Libereckém kraji. Pro srovnání – v celém Jihomoravském kraji se objevilo jen 1100 nabídek. I to je ale víc než loni v červnu. Podle Smutné nárůst nabídky malých bytů může souviset s odlivem řady zahraničních pracovníků a s faktem, že řada majitelů před epidemií nabízela zejména v Praze byty ke krátkodobým pronájmům prostřednictvím služby Airbnb a v posledních měsících volí naopak spíš dlouhodobější pronájmy.

Společně s nabídkou malých bytů se o ně zvýšil i zájem. „Zaznamenali jsme více něž pětinový nárůst uživatelů, kteří na našem webu hledali byty k pronájmu. Ještě více se zvedl počet jejich reakcí. Za celý červen se k inzerentům dostalo o polovinu více odpovědních formulářů než ve stejném období před rokem. Co se týče počtu zobrazení inzerátu za den, vedou u pronájmů nabídky v Libereckém kraji a v Praze,doplňuje Smutná.

Nejvíc klesla cena za pronájem v Praze a Karlovarském kraji

 

V rámci Česka pronájmy zlevnily v sedmi krajích a v dalších sedmi mírně vzrostly. K největšímu poklesu cen došlo v Praze a v Karlovarském kraji. Nabídkové ceny za pronájmy naopak stouply například v Jihočeském, Středočeském a Zlínském kraji.

Lidé se zajímají i o koupi mikrobytů. Těch je nyní v nabídce větší počet

 

V meziročním srovnání je zajímavá speciální kategorie mikrobytů s plochou do 20 m2. Těch bylo mezi nabídkami k pronájmu na Sreality.cz loni v červnu jen 250, letos jejich počet narostl o 60 %. Nejvíce nejmenších bytů na pronájem najdeme v Praze, kde se počet těchto inzerátů oproti loňsku dokonce zdvojnásobil.

Ceny* nabídek pronájmů malých bytů v jednotlivých krajích (cena za 1 m²)

Kraj

Průměrná cena za m2 k červnu 2020

Změna oproti červnu 2019*

Jihočeský

220

 4 %

Jihomoravský

290

 1 %

Karlovarský

210

– 8 %

Královéhradecký

230

-1 %

Liberecký

220

 1 %

Moravskoslezský

190

 2 %

Olomoucký

220

– 4 %

Pardubický

240

 2 %

Plzeňský

230

– 2 %

Praha

360

– 8 %

Středočeský

270

 3 %

Ústecký

190

– 4 %

Vysočina

220

– 2 %

Zlínský

260

 3 %

*Zdroj: Sreality.cz, průměr cen všech nabízených malých bytů. Ceny za loňský rok byly pro porovnání převáženy Indexem spotřebitelských cen (CPI).