Kulturní akce

Police Symphony Orchestra na první dobrou naplnili hokejovou halu

T

eď je ve střižně dokumentární film, který v létě míří do kin a odkryje cestu členů PSO hudebním světem i každodenním životem

„Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru, a malý ten, kdo zná jen malý cíl.” pronesl kdysi český básník Svatopluk Čech. U koho hledali inspiraci Police Symphony Orchestra není podstatné, ale tímto heslem se bezpochyby řídí. Na začátku své čtrnácté sezóny zaplnili hokejovou arénu v Pardubicích a překročili tak hranici, za kterou se zatím neodvažují vstoupit ani profesionální symfonické orchestry. Navíc prozradili, proč tento rok vnímají jako zlomový. Kromě hudebních projektů mají před sebou i jeden filmový – v létě jde do českých kin dokument právě o této partě hudebních nadšenců, kterým kuráž ani energie nechybí.

23 skladeb, 91 členů orchestru a sboru, včetně dirigentů a sbormistra, 3 sólisté, 3500 diváků a fanoušků a největší koncert v dosavadní historii Police Symphony Orchestra. To je jen v kostce to, co bylo k vidu i slechu v sobotu 27. ledna v enteria areně v Pardubicích.

Orchestr, sbor a sólisté Vendula Příhodová, Josef Fečo a Karolína Soukupová představili nový repertoár, ve kterém nechyběly známé písně jako Believer od Imagine Dragons, Pump It od Black Eyed Peas nebo Spirit zpěvačky Beyoncé. Součástí repertoáru byla i filmová hudba z Robina Hooda či Alenky v říši divů. Že žádný hudební žánr není pro symfoňák problém předvedli všichni při rapu a dostali své publikum do varu i tance. Naopak komorní atmosférou dokázala velkou halu zaplnit Vendula Příhodová s písněmi Potměšilý host Hapky a Horáčka nebo Sami dva Báry Polákové. S tou se Police Symphony Orchestra setkali na jevišti už několikrát, do hokejové haly však tentokrát nastoupili bez jakýchkoliv známých hostů. Přesto v závěru koncertu stála na nohou celá aréna.

Sobotní koncert byl pro muzikanty i tým Police Symphony Orchestra důležitým začátkem zlomového roku. „Byl to dosud největší projekt, který máme za sebou. Nebylo to bez bolesti ani zadarmo, ale myslím, že nám to ukázalo, jak sehraná parta lidí jsme. A to nejen na jevišti, ale i mimo něj. Bylo fantastické setkat se u tak mimořádného projektu. Všichni ti, kdo jsou PSO, spolu pohromadě. Byl to prostě jiný koncert, stejně jako bude jiný letošní rok. Z jeviště vstoupíme na filmové plátno. Sami uvidíme poslední čtyři roky PSO, ve kterých se uskutečnily naše zásadní koncerty, ale i celospolečenské události. Bude to hodně osobní, a proto jsme chtěli i osobně začít.” popisuje dramaturg David Ostružár.

Jednou z hlavních událostí roku 2024 bude pro PSO dokument, který vstoupí do českých kin v létě, a který vzniká v koprodukci s Českou televizí. Na co se mohou diváci těšit? „Jedna věc je, jak PSO působí na diváky z jeviště, druhá pak to, co se děje v zákulisí. A právě to film ukáže. Jak to s lidmi z orchestru a sboru je, jaký vliv má PSO na jejich osobní životy, a naopak jak některé osobní životy ovlivňují chod tohoto tělesa,” říká režisér dokumentu Dominik Kalivoda a doplňuje, „natočili jsme přes 400 hodin materiálu, z čehož se snažíme už přes rok a čtvrt vybrat to nejzajímavější tak, aby to dohromady fungovalo a co nejvíc přiblížilo a zachytilo energii a podstatu PSO.”

Filmový rok orchestru bude ale také plný hudby a koncertů. Výzvami bude trutnovské UFFO, festival Rock for People, premiéra filmu a s tím spojené turné po Česku nebo Rudolfinum v samotném závěru roku. Po celou dobu existence tělesa jsou pro členy důležité i jiné než jen hudební aspekty. Pravidelně pomáhají benefičními koncerty potřebným rodinám, nadacím či jednotlivcům. Nyní udělali krok i směrem k ekologii a udržitelnosti. Spojili se s etickou designovou značkou On the Boat a její zakladatelka Jana Horejšová pro celý orchestr šije oblečení z upcyklovaných materiálů. Police Symphony Orchestra je tak dost možná i prvním českým symfonickým orchestrem, který řeší nejen repertoár, ale i moderní podobu a udržitelnost svého outfitu.

Přehled akcí Police Symphony Orchestra 2024:

Sbor, support Imodium 20 let

4. 4. 2024 od 18:00

Praha, Forum Karlín

Police Symphony Orchestra

27. 4. od 19:00, 28. 4. od 16:00

Trutnov, UFFO

Police Symphony Orchestra

15. 6.

Hradec Králové, Rock for People

PSO_předpremiéra filmu

6. 7. od 21:30

Police nad Metují, Nebíčko (open air)

PSO_premiéra filmu

29. 8. od 19:30

Praha, Forum Karlín

PSO_turné s filmem

1. 9. od 19:30

Brno, Janáčkovo divadlo

PSO_turné s filmem

7. 9. od 20:30

Litomyšl, sportovní hala

PSO_turné s filmem

5. 10. od 19:30

Ostrava, Gong

Police Symphony Orchestra

6. 12. od 19:30

Praha, Rudolfinum

O POLICE SYMPHONY ORCHESTRA

Sice to může být trochu zavádějící, ale jmenují se podle Police nad Metují, města se 4 000 obyvateli na okraji republiky, odkud pochází. Police Symphony Orchestra založila v roce 2010 tehdy patnáctiletá Petra Soukupová a její bratr. V roce 2022 se už tak početný orchestr rozrostl ještě o sbor, a tak teď celá hudební banda čítá na 150 mladých muzikantů, zpěváků, dobrovolníků a srdcařů. Svým mládím, troufalostí a nadšením provětrávají zažité vnímání symfonické hudby, a tak se není čemu divit, že jim někteří říkají pankáči mezi symfoniky. Hudbou rozdávají radost, sbližují a pomáhají.

Ke svým 10. narozeninám si nadělili vyprodanou Lucernu a jako první neprofesionální těleso odehráli Velké finále Smetanovy Litomyšle – rovnou s překvapením v podobě francouzské zpěvačky ZAZ, která se k nim na pódiu přidala. Minulý rok postavili obří šapitó na broumovském letišti a do něj zasadili vlastní autorské představení a za dobu svého působení vybrali přes 3 200 000 Kč na pomoc druhým.

Do těch nejbláznivějších nápadů se s nimi vrhlo už více jak 300 umělců, srdcařů a profesionálů. Ať už je to Tomáš Klus, Barbora Poláková, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Sklenář, členové Baletu Národního divadla, Divadlo Járy Cimrmana, skladatel Jan Lstibůrek, básník a textař Robin Král, Lucie Výborná nebo Loser Cirque Company.

WEB | www.policesymphonyorcehstra.cz

Facebook | www.facebook.com/PoliceSymphony

Instagram | www.instagram.com/policesymphony