Pardubicko

Pardubická opozice zareaguje jednotně. Piráti chtějí odvolání lidí odpovědných za korupční skandál i systémové změny

Piráti budou na pondělním zastupitelstvu postupovat společně s ostatními opozičními kluby. Za největší pardubický korupční skandál od revoluce nelze podle nich vinit jen trojici ve vazební cele. Proto podpoří všechny následující kroky:

  • odvolání obviněných Martina Charváta, Michala Drenka, Heleny Dvořáčkové, Pavla Nevečeřala a Aleše Kopeckého ze všech funkcí (všechny rezignace podle našich informací ještě nedorazily)
  • odvolání dalších gesčně odpovědných náměstků Jana Nadrchala, Jana Hrabala a Jiřiny Klčové
  • vytvoření pracovních skupin pro změnu zadávání veřejných zakázek a nominací do městských firem, do těchto skupin přivedou zástupce organizací zabývajících se bojem s korupcí
  • přihlášení se Pardubic a jejich firem k aktivnímu uplatňování práv poškozeného a pravidelné informování zastupitelstva a občanů o průběhu trestního řízení

„Exprimátor a radní Martin Charvát zůstával až do svého zadržení šedou eminencí pardubického ANO. Spolu s další obviněnou Helenou Dvořáčkovou ho zakládal. Současné náměstky vytáhl do nejvyšších funkcí, i v těchto volbách sestavoval kandidátku a vyjednával koalici. Tahle kauza drtivě otřásla důvěrou lidí v pardubickou radnici a musí vyvolat zásadní změnu,“ říká zastupitel za Piráty Dominik Bečka.

„Nemůže zůstat jen u výměny tváří, musíme hned začít pracovat na systémových změnách. Za Piráty chceme přizvat i organizace, které se problematikou korupce a zadáváním veřejných zakázek zabývají. Policisté jasně popsali, že trestná činnost byla dlouhodobá a systematická s vysokou mírou konspirace. Musíme tomu zatnout tipec,“ doplňuje předseda zastupitelského klubu Pirátů Vojtěch Jirsa.

„Rada, která je za tenhle průšvih jasně zodpovědná, předstírá, že se nic neděje. Do problematického Rozvojového fondu, který je de facto mimo přímou veřejnou kontrolu, chce dnes dokonce vložit další pozemky v hodnotě 119 milionů korun. A do vedení dalších městských firem hodlá opět doplnit své lidi jen pár dní poté, co jich několik odvedli v poutech,“ upozorňuje zastupitel Lukáš Havlena (Piráti).