Turistika

Výlet – od vlaku čtyřmi směry

Z

e železniční stanice Stéblová mezi Pardubicemi a Hradcem Králové (na této zastávce na znamení zastavují osobní vlaky zhruba každou hodinu) se mohou turisté, turistky i turistčata vydat na čtyři zhruba osm kilometrů dlouhé příjemné procházky, a to nejen lesním tichem. Všechny mají minimální převýšení s většinou zpevněnými cestami, které jsou částečně místní komunikace s mírným provozem. Lesní partie přitom skýtají dostatek příležitostí jak ke sběru lesních plodů, tak k různým radovánkám. První tři výlety jsou nazvány podle barev turistických značených cest, po kterých vedou, místo v závorce je cílový bod putování. Na značených cyklotrasách se doporučuje zvýšená obezřetnost. Pro zdatné vozíčkáře s doprovodem by neměl být zásadní problém zvládnout určité partie. Výchozí místo zvýrazňuje v přiložené mapce čtvereček.

„Žlutý“ (Kunětická hora)

Při výletu na nejvyšší bod okolí Pardubic (307 m n. m.) se stejnojmenným hradem se po krátkém projití lesem dostanete do obce Hrobice – v tomto úseku pohled „kazí“ kouřící komíny tepelné elektrárny Opatovice. Po opuštění obce pokračujete už jen lesem, zanedlouho se objeví přírodní rezervace Baroch kolem rybníku s výskytem vodního ptactva. Po jeho obejití zanedlouho přijdete k silnici číslo 324, což byla do dokončení přeložky rychlostní silnice číslo 37 do Hradce Králové. Přestože nyní je už zde menší provoz, je to stále důležitá spojnice, proto i nadále věnujte zvýšenou pozornost při jejím přecházení. Za silnicí pak následuje neznatelné stoupání k parkovišti pod Kunětickou horou.

Zde se můžete nejen občerstvit, ale také využít některou z volnočasových nabídek. Rozhodnete-li se zaskákat si na trampolínách a absolvovat prohlídku hradu a nedaleké Perníkové chaloupky, získáte navíc tři razítka do rodinné poznávací hry Perníčkovi a přiblížíte se tak k možnosti získat cenu v této nové aktivitě Centra Kosatec.

Zpod Kunětické hory jezdí meziměstské autobusy mezi oběma krajskými městy, z Pardubic navíc párkrát denně autobus MHD číslo 16.

„Modro-zelený“ (Lázně Bohdaneč)

Po projití vlastní obcí Stéblová, od nádraží vzdálené asi 1,5 kilometru, začíná zalesněná část. Ta končí prakticky před prvními domy jediného lázeňského města na Pardubicku na silnici číslo 333, která spojuje Přelouč přes napojení na silnici číslo 324 s Hradcem Králové.

Na rozcestí V Rozkoši samozřejmě můžete „změnit barvu“, tedy pokračovat po modré značce kolem Horeckých rybníků a Tillerova sedátka lázeňským parkem, který je také ideálním odpočinkovým místem. V centru města pochopitelně nechybějí stravovací zařízení.

K pardubickému vlakovému nádraží jezdí v pravidelných intervalech trolejbus MHD číslo 3, z blízkého autobusového nádraží také spoje do okolních měst a obcí.

„Modro-žlutý“ (hypermarket Globus)

Tento výlet je s předchozím stejný k rozcestí na konci Stéblové (dříve tady bývala vlečka do chemičky v Semtíně). Zde se po odbočení vrátíte přes Velkou strouhu ke kolejím a podél nich dojdete k velkému Pohránovskému rybníku s možností pozorování vodních ptáků.

Za chvíli už opět vstoupíte do „civilizace“: za Doubravicemi, okrajovou částí Pardubic (dříve zde bývaly velké skleníky), „vystoupáte“ na přejezd přes železnici a rychlostní silnici číslo 37 k zastávce MHD Semtín trolejbusových linek číslo 3, 33, 7 a 11 a autobusů číslo 17 a 18. Pak už zbývá jen kousek do Globusu, u kterého je další zastávka MHD.

„Příkolejní“ (Čeperka a zpět)

Při tomto putování podél obou stran železniční trati se budete de facto pohybovat pouze v lese. Když se vydáte po cestě nejblíže ke kolejím na pravé straně trati, vězte, že ještě před čtyřmi pěti desítkami let byla  proznačena žlutou značkou. Ale nyní se dá „legálně“ jít i trochu více v lese po cyklostezce číslo 4039 – tady je dokonce na křižovatce s další cyklostezkou turistický přístřešek; v obou případech opět čas od času uvidíte opatovickou elektrárnu.

Při zpáteční cestě před písníkem Macháč vstoupíte na jmenovanou cyklostezku a kolem nedalekého dalšího písníku Malá Čeperka se vrátíte na rozcestí značek u vlakové stanice.