AktualityPardubicko

Občané se bouří proti záměru přeměnit zelený vnitroblok na parkoviště. Mají pirátskou podporu

 
N
 

 erušit, vládneme. Tak by se dal popsat přístup radnice městského obvodu Pardubice V ve věci revitalizace veřejných prostranství. Jsou to čtyři roky, co pátý obvod pod vedením starosty Jiřího Rejdy (ANO) začal připravovat projekt revitalizace vnitrobloku H na Dukle, který je s cenou kolem 20 mil. Kč jednou z největších investic posledních let. Vinou nedostatku komunikace radnice a pozdního představení záměru však vznikla těsně před podepsáním smlouvy proti plánovanému projektu petice.

Revitalizace vnitrobloku zní jako skvělá příležitost zlepšit životní prostor obyvatel, ve výsledku však došlo pouze k naprojektování naddimenzovaného parkování pro 135 aut. Projekční kancelář HIGHWAY DESIGN s.r.o., která se primárně zabývá projektováním silnic, pracovala například i na rekonstrukci náměstí Dukelských hrdinů. Na jakém základě vznikl požadavek na tolik parkovacích míst, ale není jasné. Obyvatel okolních domů se nikdo neptal, neproběhlo ani veřejné projednání s cílem zjistit potřeby a požadavky místních.

Pirátští zastupitelé Filip Vařecha a Jakub Kutílek (za Zelené) tento postup kritizují a jako velký problém vidí to, že naplánovaná parkovací místa ukrojí velkou část zelených ploch včetně 12 vzrostlých stromů. Proto se iniciativně rozhodli seznámit obyvatele s projektem na vlastní pěst. Na osobní schůzce se pak s místními shodli, že zdvojnásobení zaparkovaných aut a úbytek zelených ploch a stromů by udělalo pobyt ve vnitrobloku kvůli vysokým teplotám nesnesitelný.

„Participativní plánování, neboli zapojení všech klíčových aktérů do plánovacího procesu je něco, v čem vedení našeho městského obvodu dlouhodobě selhává. Co hůř, mnohdy to spíše vypadá, že zjišťování názoru občanů je pro ně spíše nepříjemná práce navíc. Lidé přitom mají spoustu skvělých nápadů a oproti projektantům, kteří zpravidla v lokalitě nebydlí, mají v podstatě expertní vhled do toho, co je potřeba ponechat a co naopak změnit. Stačí se jich správně zeptat,“ vysvětluje svůj postoj zastupitel obvodu Filip Vařecha.

Petice, která proti záměru vznikla, získala podporu 167 obyvatel dotčeného vnitrobloku, jehož součástí je zhruba 200 bytových jednotek. Sousedé požadují zastavení stávajících příprav, uspořádání veřejného projednání a realizaci v souladu s podněty obyvatel vnitrobloku H.

„Na setkání s obyvateli vnitrobloku jsem měl velkou radost, že místní v takové míře požadovali přesně to, co prosazujeme: větší zapojení veřejnosti, více zeleně, více příležitostí pro trávení času a potkávání se venku,“ dodává Jakub Kutílek, který je členem zastupitelstva města a bydlí na Dukle nedaleko vnitrobloku H.

Piráti věří, že zbylé zastupitele množství podpisů přesvědčí, občany vyslyší a do budoucna bude participace veřejnosti na takovýchto projektech samozřejmostí. Na dalších zastupitelstvech se Vařecha chce zasadit zasadit o to, aby se projednání záměru s občany stalo povinnou součástí revitalizací a dalších podobných investičních záměrů.