Pardubicko

O soutěž Mladý chemik je rekordní zájem

  

17. ročník regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, které pořádá Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích (SPŠCH), zaznamenal rekordní účast. Školní kola absolvovalo více než 7 600 žáků devátých tříd. Pět set nejúspěšnějších postoupilo do krajských kol.

Soutěž vznikla v roce 2006 ve spolupráci společnosti Synthesia a SPŠCH Pardubice a představuje chemii jako zábavný, přitažlivý a perspektivní obor, který má smysl studovat, protože nabízí vynikající možnosti pracovního uplatnění. S výjimkou dvouletého covidového útlumu je o chemické klání rok od roku větší zájem. „Stále rostoucí počet soutěžících nás velice těší. Mladý chemik totiž dokáže probudit hlubší zájem o náš obor a ty nejzapálenější žáky motivuje ke studiu chemie na naší škole a později i na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Vysoká účast v soutěži je proto dobrou zprávou i pro průmyslové podniky našeho regionu, které postrádají mladé kvalifikované odborníky,“ vysvětluje ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

První kola testování probíhala od září do konce října přímo na základních školách a zúčastnilo se jich    7 656 žáků z 205 škol pěti krajů. Tři nejúspěšnější řešitelé z každé školy postoupili do krajského kola, které formou náročnějšího testu prověřilo teoretické znalosti soutěžících. Krajská kola se uskutečnila ve čtyřech testovacích centrech. Mladí chemici z Pardubického, Královéhradeckého a Středočeského kraje zamířili 12. 12. 2023 do pořádající SPŠCH Pardubice. Soutěžící z Libereckého kraje byli testováni o den později v prostorách ZŠ Jana Harracha v Jilemnici a ZŠ Husova v Liberci a talentovaní chemici z Vysočiny poměřili své znalosti 14. 12. 2023 v učebnách ZŠ Wolkerova v Havlíčkově Brodě.

Druhá sada testování trvala šedesát minut, a přestože obsahovala i náročnější úlohy, mladí chemici si s většinou z nich dokázali poradit. „Křížovky a kvízy mě moc bavily a myslím, že jsem v nich nechybovala. S výpočty jsem se nadřela víc, ale i ty jsem nakonec zvládla. Mojí nejslabší stránkou byly kationty a anionty, jejichž určování mi dělalo problémy. Mezi třicet nejlepších, kteří postoupí do finále, se možná nedostanu, ale chemie mě bude bavit dál. Může za to naše skvělá paní učitelka, která umí látku tak dobře podat, že si chemii musíte zamilovat,“ popsala své dojmy Leontýna Slámová ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou.

Souběžně s testováním žáků se v prostorách SPŠCH uskutečnil doprovodný program pro učitele. Generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška vystoupil s poutavou přednáškou o historii chemického průmyslu v Pardubicích, v níž se zaměřil především na výrobu nitrocelulózy. „Jsem velmi rád, že soutěž, která vznikla v naší společnosti, zaznamenala rekordní účast. Ještě více mě těší velký zájem mladých o chemii. Je to nepochybně velmi perspektivní obor, protože bez chemie se v běžném moderním životě, na který jsme dnes zvyklí, ani chvíli neobejdeme. Právě tak zní slogan Synthesie: Chemie pro budoucnost,“ uvedl Josef Liška.      

Regionální finále Mladého chemika se uskuteční 11. ledna 2024 v laboratořích SPŠCH Pardubice a prověří praktické dovednosti soutěžících. Třicítka finalistů vypracuje jednoduchou laboratorní úlohu, kterou by měli zvládnout i ti žáci, kteří se do laboratoří dostanou jen sporadicky. „Snažíme se respektovat fakt, že v některých školách jsou možnosti praktické výuky omezené. Nezkušeným soutěžícím proto pomohou při manipulaci s laboratorní technikou asistenti z řad našich studentů,“ přibližuje Dana Hrubošová ze SPŠCH, odborná garantka soutěže.

Vyvrcholením soutěže bude celostátní finále, které 13. června 2024 pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT. Do národního finále postoupí nejméně tři nejlepší soutěžící z pardubického regionu. Všichni regionální i celostátní finalisté se díky podpoře mnoha firem a společností mohou těšit na velmi atraktivní ceny.

Více informací na

www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz

 

Poděkování partnerům:

 

Soutěž se koná pod záštitou Svazu chemického průmyslu České republiky

Spoluvyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Regionální kolo SPŠCH Pardubice probíhá pod záštitou Josefa Kozla, člena Rady Pardubického kraje pro oblast školství

Generálními partnery jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Synthesia, a.s., Pardubický kraj, Explosia a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, KYOCERA AVX Components s.r.o.

Hlavním partnerem je Odborový svaz ECHO

Středními partnery jsou Cerea, a.s., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Severochema, družstvo pro chemickou výrobu Liberec, SYNTHOS Kralupy, a.s., Nadace ORLEN Unipetrol

Partnery jsou VWR International s. r. o., AVEFLOR, a.s., GeoEko, s.r.o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, Výzkumný ústav organických syntéz a.s., Ethanol Energy a.s., Cayman Pharma s.r.o., Trelleborg Bohemia, a.s., Linde Gas a.s., Radka spol. s.r.o. Pardubice, KAVALIERGLASS, a.s., Ing. Petr Švec – PENTA s.r.o., Eppendorf Czech & Slovakia s.r.o., ZO OS Echo Synthesia, Lach-Ner, s.r.o., Merck spol. s r.o., MERKAT spol. s r. o., Alchimica s.r.o., Statutární město Pardubice, Východočeské divadlo Pardubice, IQLANDIA, o.p.s.

Marketingovým partnerem je Czech marketing s.r.o.

Mediálními partnery jsou CHEMAGAZÍN, s.r.o., Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, Radio Blaník