Aktuality

Neziskové projekty z pardubického a znojemského regionu bojovaly o půl milionu korun

 

C

elkem devět neziskových projektů z okolí Litomyšle a Hodonic letos obdrželo jednorázovou finanční podporu od Saint-Gobain ADFORS CZ. V rámci grantu společnost v regionech letos již po deváté rozdělila necelého půl milionu korun.
O grant usilovalo dohromady 48 spolků, občanských sdružení i jednotlivců z okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Znojmo a Moravský Krumlov. Kromě ekologie, sociálních služeb, kultury a sportu přibyla letos kategorie Obce.

 Každoročně mají občanská sdružení, spolky, obce i jednotlivci v regionu, kde se nacházejí oba výrobní závody AFORS CZ, tedy Hodonice a Litomyšl, možnost přihlásit projekty z oblasti kultury, sociálních služeb, sportu a ekologie a usilovat o přímou finanční podporu. ADFORS GRANT probíhá každoročně ve dvou etapách. V první fázi žadatelé přihlašují své projekty a žádají o podporu. V té druhé hlasují sami zaměstnanci ADFORS CZ a členové grantové komise.

Finanční podporu získalo 5 projektů z Litomyšlska a 4 z Hodonicka. Také letos bodovaly hlavně iniciativy zaměřené na děti a mládež. V Litomyšli grant v oblasti kultury podpoří benefiční festival „Hudba pomáhá“, jehož výtěžek letos připadne osmileté Elišce Novotné. „Eliška trpí zvláštní formou tělesného a mentálního postižení zvanou CDKL5, které ji činí zcela závislou na rodičích. Finance od Adforsu budeme moci využít na technické zajištění festivalu a veškeré zisky pak budeme moci předat právě jí. Případný zbytek prostředků z grantu pak poslouží také k organizaci akce Hudba na táboře, kterou jsme realizovali již vloni,“ říká Matěj Drahoš, vedoucí oddělení fundraisingu společnosti Up z.s., která festival zaštiťuje.

Největší přízni zaměstnanců ADFORS CZ se v kategorii Sport na Litomyšlsku těšil Plavecký klub Litomyšl podporující děti v pravidelné plavecké aktivitě, v Hodonicích pak TJ Hodonice s projektem „Děti cvičí pro zdraví“. V kategorii Sociální služby poputuje v Litomyšli grant za dvouletou Klárkou trpící vrozenou vadou mozku, kterou budou intenzivní rehabilitační pobyty posouvat dále v psychomotorickém vývoji a jednou jí snad postaví na nohy. Stejně jako vloni, i letos získá podporu Dětský domov Znojmo, a to na organizaci letního tábora pro místní děti.

Novinkou letošního ročníku byla kategorie Obce. Zástupci obcí a iniciátoři projektů z řad zaměstnanců společnosti ADFORS CZ mohli žádat o podporu projektu, který svou realizací přispěje k dlouhodobému využití občanům obce. Hlavním cílem této iniciativy bylo rozšířit aktivity v oblasti společenské odpovědnosti, zaměřit se na spolupráci se zástupci obcí obou regionů a hlavně zapojit zaměstnance ADFORS CZ nejen do rozhodování o podpoře, ale i do role iniciátorů navrhovaných obecních projektů. V konkurenci obstály obec Makov s projektem „Balancování s dětmi” a obec Hodonice s žádostí o finance na nákup jízdních kol pro dětské dopravní hřiště. „Díky novým jízdním kolům dostanou děti ve školním i předškolním věku více prostoru pro organizovanou dopravní výchovu. Půjčovat si je budou moci pak i děti, které si jízdní kolo jinak nemohou dovolit,” uvedl starosta Hodonic Pavel Houšť.

Ačkoli ADFORS GRANT není zdaleka jedinou dárcovskou aktivitou firmy, personální ředitelka ADFORS CZ Lucie Vejačková ji považuje za tu nejdůležitější, protože se do ní zapojují sami zaměstnanci. Jejich hlasování letos probíhalo od 1. února do 11. března. „Lidé rádi sami rozhodují o projektech ve svém okolí, protože jsou jim nejbližší a často dané rodiny, spolky
a zájmové iniciativy znají. Byli to nakonec oni sami – naši zaměstnanci, kteří v roce 2014 s myšlenkou ADFORS GRANTu přišli, a my jsme moc rádi za zájem, který každoročně stoupá,“ říká.

Od roku 2014 ADFORS CZ podpořil už téměř osmdesát regionálních projektů a rozdal přes 2,5 milionu korun. V minulosti získal finanční podporu například zvířecí útulek v Příměticích
u Znojma, obec Řetová na instalaci zapuštěné trampolíny u místní mateřské školy či TJ Jiskra Litomyšl na nákup kójí na uskladnění sportovního náčiní pro několik sportovních oddílů.

 

Podpořené projekty – Litomyšl

Základní organizace českého svazu ochránců přírody – Prodloužení naučné stezky „Okolo Velkého Košíře“

Up z.s. – benefiční festival Hudba pomáhá – Hudba na táboře

Barbora Heroldová – Intenzivní neurorehabilitace pro Klárku

Plavecký klub Litomyšl z. s. – Podpora dětí v pravidelné plavecké aktivitě

obec Makov, projekt „Balancování s dětmi“Podpořené projekty – Hodonice

Spolek pro obnovu tradic – Pohádkové Vánoce 2022

Dětský domov Znojmo – Pobyty dětí na letních táborech v okolí Jihomoravského kraje

TJ Hodonice – Děti cvičí pro zdraví

obec Hodonice – Jízdní kola pro Dětské dopravní hřiště Hodonice

 

O projektu ADFORS GRANT

Každoročně mají občanská sdružení, spolky i jednotlivci z okolí závodů ADFORS CZ možnost zažádat o přímou finanční podporu na projekty z oblasti ekologie, kultury, sociálních služeb a sportu. Letos nově mohly o grant bojovat také projekty navržené zástupci obcí regionů obou výrobních závodů ADFORS CZ. Podstatou těchto obecních projektů je jejich realizace podmíněná dlouhodobým využitím občany daných obcí. Zaměstnanci ADFORS CZ, a v případě kategorie Obce grantová komise, rozhodují v průběhu šesti týdnů svým hlasováním o vítězích. Letošní hlasování probíhalo od 1. února do 11. března. Do dalšího, desátého ročníku ADFORS GRANTu bude možné projekty přihlašovat od 1. října 2022.

Více informací najdete na webu ADFORS CZ. Příběhy vítězů z předchozích let můžete zhlédnout také na YouTube kanálu společnosti.

 

O společnosti ADFORS

Saint-Gobain ADFORS CZ (dříve Saint-Gobain Vertex) je předním výrobcem a zpracovatelem sklovláknitých pramenů v Evropě. Ve svých výrobních závodech v Litomyšli a Hodonicích u Znojma sdružuje primární výrobu skleněného vlákna i jeho následné zpracování. ADFORS CZ nabízí široké portfolio výrobků pro stavebnictví i průmyslové aplikace, jako jsou sklovláknité mřížky (perlinky) ADFORS Vertex®, pásky FibaTape® určené na spoje sádrokartonových desek, sklovláknité tapety Novelio® a výztuže do asfaltových vrstev GLASGRID®. ADFORS CZ zaměstnává více než 2400 pracovníků. Roční obrat v roce 2021 dosáhl 8,9 miliard Kč.

Více informací naleznete na www.adfors.cz.