V
letošním roce nás čeká pouze jediný pátek třináctého. Vyvstává přitom otázka, máme se těšit, nebo bát? S tímto magickým dnem se pojí celá řada rituálů, pověr, ale také příběhů. Někteří ho považují za nešťastný, hráči a sázkaři to ale mají přesně naopak. I ti, kteří běžně nesázejí, si chodí setřít los nebo si vsadit. Pátek 13. by se dal podle společnosti Sazka dokonce vyhlásit svátkem všech sázkařů. Přečtěte si zajímavosti, které jste možná o tomto datu nevěděli!
Kdoví, kde se pověra vzala
Původ pověr spojených s pátkem třináctého je nejasný. Někteří historici věří, že jsou poměrně mladé a datují jejich vznik kolem konce 19. století. První zdokumentovaná zmínka o tomto datu, jako ne příliš šťastném, se pak nachází v biografii italského skladatele Gioacchina Rossiniho, který zemřel v pátek 13. listopadu 1868.
Existuje ale i jiný názor, který spojuje pověru s biblickými událostmi. Poslední večeře Páně se totiž zúčastnilo 13 osob a třináctý byl právě Jidáš. Ježíš pak byl ukřižován podle převažujících názorů právě v pátek.
Třináctky se štítí letadla
Strachu z čísla 13 a případným nepříjemnostem spojeným s jakoukoliv negativní situací se snaží předejít i tam, kde byste to nečekali. V mnoha letadlech v číslování přeskakují řadu č. 13, na letišti také často chybí „gate 13“. Výškové budovy vynechávají třináctku v číslování pater, nemocnice a hotely zase nemají pokoje číslo 13.
- pátek je sázkařů svátek
Dalo by se čekat, že strach a respekt z tohoto data bude držet na uzdě například sázkaře. Opak je pravdou! Sázkaři si z pátku 13. udělali doslova svátek. Počet prodaných tiketů je pravidelně třikrát vyšší než v jiné dny. Navíc, dle statistik Sazky, je velice populární i samotné číslo 13, které za své oblíbené označuje až pětina sázkařů. Zkusit, jestli se na vás štěstí usměje, můžete i online.
Pátek 17. není omyl
Pokud si myslíte, že pátek 13. je nešťastným dnem na celém světě, není tomu tak. Například v Itálii je číslo 13. považováno za šťastné a smolným dnem je pátek 17. Ve španělsky mluvících zemích, v části Jižní Ameriky a v Řecku zase spojují pověry a strach z neštěstí s úterkem 13.
Statistika nesouhlasí
Navzdory hluboce zakořeněným pověrám, statistiky dopravních nehod, úmrtí, úrazů a přírodních katastrof nevykazují v pátek třináctého žádné zvláštní výkyvy. Ze statistického pohledu se jedná o den, jako každý jiný. Případné vychýlení z běžných statistik pak má často příčinu právě v nervozitě, kterou toto datum budí. Dalo by se to dle odborníků přirovnat k placebo efektu, ale v negativním smyslu.
Hraj s rozumem | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.
O společnosti SAZKA a.s.
SAZKA a.s. je největší a nejstarší loterijní společnost v České republice s cca 95 % tržním podílem na trhu loterií a jiných podobných her. Hlavními loterijními produkty společnosti jsou číselné loterie s nejznámější hrou Sportka. Kromě číselných loterií jsou v produktové nabídce stírací losy, sportovní kurzové sázky a rychloobrátkové hry. Druhým pilířem jsou neloterijní služby, zejména největší mobilní virtuální operátor v České republice SAZKAmobil, dobíjení mobilních telefonů a zprostředkování plateb za služby a zboží nebo prodej vstupenek. Společnost Sazka se současně dlouhodobě věnuje podpoře mládežnického i profesionálního sportu, a to i v jeho nejnovější online podobě známé pod zkratkou esport. Své produkty poskytuje SAZKA a.s. jednak prostřednictvím unikátní prodejní sítě s více než 7 200 prodejními místy rozmístěnými po celé České republice, ale také online na herním portále www.sazka.cz. Společnost se věnuje zodpovědnému hraní projektem Hraj s rozumem a má mezinárodní auditované certifikace EL, WLA které potvrzují dodržování vysokých mezinárodních standardů v této oblasti. SAZKA a.s. je členem nadnárodní investiční skupiny KKCG, působící v 11 zemích na 4 kontinentech. SAZKA a.s. je součástí mezinárodního loterního holdingu Sazka Group (patří sem rovněž podíly v řecké loterii OPAP, italském Lotto a rakouských Casinos Austria). Více na www.sazka.cz a www.kkcg.eu.