Pardubicko

Nebude chybět ani známá akrobatická čtyřka 

J

edním z divácky nejpřitažlivějších vystoupení je na každém leteckém dnu skupinová akrobacie. Ta nebude chybět ani v programu letošního dvaatřicátého ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024 v Pardubicích. Divákům se na pardubickém nebi předvede známá akrobatická skupina Flying Bulls Aerobatics Team létající se čtveřicí vrtulových akrobatických speciálů Xtreme Air XA42.  

„S těmito dvoumístnými letouny je neodmyslitelně spojena nejnovější etapa v historii skupiny a historie je to vskutku bohatá. Její počátky spadají do roku 1960, kdy se na chrudimském letišti pod vedením Jiřího Tlustého zrodila první skupina, později známá jako Chrudimská čtyřka, kterou obdivovali diváci na leteckých dnech jak v Československu, tak v zahraničí,“ říká letecký publicista Petr Kolmann. „Doba v osmdesátých létech skupinovému létání nepřála. Naštěstí přišla léta devadesátá a skupina získala letadla Zlin Z-50LX a s nimi nacvičila precizní sestavu, kterou následně obdivovali diváci v řadě zemí světa.

Skupina dlouho sídlila v Chrudimi, a tak měla blízko do Pardubic, ale ta vzájemná propojenost mezi skupinou a Aviatickou poutí určitě nebyla dána jen krátkou kilometrovou vzdáleností, ale i přátelskými vztahy. Navíc bez této sehrané skupiny si Aviatickou pouť nedokáží představit ani diváci. Jedná se o největší stálici v programu a v celé historii chyběla jen třikrát, protože vystupovala v dalekém zahraničí. Již přes dvě desetiletí skupina sídlí v Jaroměři a v posledních létech létá na nových akrobatických speciálech Xtreme Air XA42. Pojem nový je ovšem trochu zavádějící. I když se stroje doslova blýskají novotou, skutečností je, že v letošním roce je to již rovných deset let od doby, kdy s nimi skupina Flying Bulls Aerobatics Team začala létat. Veřejnou premiéru měly nové stroje pochopitelně na Aviatické pouti.

V roce 2014 se v Pardubicích skupina představila hned se šesti stroji. Létala jednak čtyřka na letounech Z-50LX a na dvojici nových strojů se představilo nové duo Stanislav Čejka a Jan Rudzinskyj. Ti létají ve skupině stále a čtveřici doplňují Jan Tvrdík a Martin Špaček. Skupina svou sestavu pravidelně mírně obměňuje a každoročně si pro diváky připraví něco nového, tak předpokládám, že i letos se máme na co těšit,“ dodává Petr Kolmann. 

Aviatická pouť je tradiční celodenní program pro celou rodinu. V sobotu i v neděli je připraven i pestrý pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Samotný letový program bude trvat přes pět hodin. 

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

KOUPIT VSTUPENKY