AktualityPardubicko

Národní technické muzeum by mohlo své exponáty vystavovat v Pardubickém kraji

 

M   ožná spolupráce Pardubického kraje, Muzea starých strojů a technologií v Žamberku a Národního technického muzea byla předmětem čtvrtečního jednání mezi hejtmanem Martinem Netolickým, ředitelem muzea v Žamberku Michalem Bednářem a generálním ředitelem Národního technického muzea Karlem Ksandrem. Jedním z cílů Národního technického muzea je spolupráce s regionálními subjekty a zapojení do projektů kraje. Tím hlavním je vybudování železničního muzea v Dolní Lipce.

Hejtman zástupce Národního technického muzea informoval o pravidelných jízdách parních vlaků v Pardubickém kraji a plánech na vytvoření železničního muzea v Dolní Lipce„Nejprve jsme si společně s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku odsouhlasili ideový záměr projektu, na jehož základě byla ke konci roku zadána studie. Její výsledky bychom měli znát na jaře letošního roku. Celý projekt je připravován pro čerpání evropských fondů z programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polsko. Paralelně s vypracováváním studie řešíme majetkově celé území s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, Správou železnic, Českými drahami a soukromými subjekty,“ řekl ke krajskému záměru hejtman Martin Netolický.

Právě vybudování železničního muzea v Dolní Lipce se může stát společným jmenovatelem pro všechny strany. „Národní technické muzeum dlouhodobě hledá partnery v regionech a s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku již nějakou dobu spolupracuje. Pro nás může být zajímavou možností v Dolní Lipce do budoucna vystavovat některé exponáty, které jsou nyní nevystavené v depozitáři, a zapojit případně Národní technické muzeum také do provozu historických parních vlaků, ve kterém chceme pokračovat i v letošním roce a případně jej i rozšířit na jiné tratě či do Polska, jelikož partnerské muzeum ve Slezské Javořině má o tento model velký zájem,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že jako první krok by mohlo vzniknout memorandum o další spolupráci.