AktualityPardubicko

Nadšenci z Pardubicka ve volném čase budují nová místa pro setkávání

O

 

pravují dětská hřiště, středověké hrady, obnovují zapomenuté aleje nebo budují veřejné zahrádky pro seniory. Obyčejní lidé z našeho regionu ve svém volném čase. Aby podpořili komunitní život ve své obci, tvrdě pracují. Bourají, uklízí, staví, sází… A denně tím dokazují, že jsou silnější, než se zdá. Pokrýt nejnutnější náklady jim už třetím rokem pomáhají granty v rámci programu Dokážeme víc. Právě nyní běží další ročník, v němž mohou lidé pro své nápady získat až 100 tisíc korun. 

Celkem už dobrovolníci od programu Dokážeme víc, který rozběhla Česká spořitelna ve spolupráci s Nadací VIA, obdrželi granty v celkové hodnotě přesahující 6,75 miliónů korun. Ožila díky nim i 4 úžasná místa v Pardubickém kraji. Místa, která by jinak zůstala nevyužitá či zapomenutá. „Celkově jsme komunitám na Pardubicku poskytli přes 330 tisíc korun. Většinou je žadatelé využijí na zajištění odborných prací nebo nákup materiálu,“ říká Andrea Studihradová z České spořitelny, která za projektem stojí.

Jedním z takových míst, které při cestách zdejším regionem stojí za návštěvu, je obec Kunvald. Místní včelaři, zahrádkáři a další obyvatelé napříč profesním i věkovým spektrem se spojili, aby zrealizovali projekt laviček přátelství. „Lavičky budou umístněné v atraktivních lokalitách Kunvaldu. Budou sloužit k setkávání i odpočinku jak místních, tak turistů. Věříme, že díky tomu posílíme sousedské vztahy, pomůžeme vybudovat některé nové a celkově posílíme vazbu místních k rodné obci,“ popisuje iniciátor projektu Alexej Bezrukov. Díky grantu z Dokážeme víc mohli dobrovolníci nakoupit materiál a zaplatit výrobu laviček. „Ty jsou už hotové. Teď čekáme jen, až se rozvolní opatření, abychom je mohli rozmístit. Rádi bychom totiž, aby u jejich instalace bylo co nejvíce lidí, protože právě proto to celé děláme,“ dodává Monika Jindrová, koordinátorka projektu.

Nový ročník grantového programu běží právě nyní. Přihlašovat se zájemci mohou na www.dokazemevic.cz.   Na každý jednotlivý projekt poskytuje Česká spořitelna maximálně 100 tisíc korun.