AktualityPardubicko

Na úřad se vracejí roušky

N

 
 

a úřad se vracejí roušky Od úterý 1. září vstupuje v platnost nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR používat roušky či jinou ochranu dýchacích cest při návštěvě úřadů, zdravotnických a sociálních ústavů, ve volebních místnostech i při cestování hromadnou dopravou. Týká se tedy i návštěvníků pardubického magistrátu.

Opatření se týkají nejen těch, kteří si jdou na úřad vyřídit své záležitosti, třeba výměnu dokladů, ale například i hostů slavnostního vítání občánků. „Podzimní cyklus vítání občánků zahajujeme 8. září a předem avizujeme, že všichni z doprovodu malých dětí musí mít podle nařízení ministerstva zdravotnictví nasazenou roušku.

Opatření se netýká dětí do dvou let věku,“ řekla vedoucí pardubické matriky Zdeňka Havlíčková. Vítání občánků se v Pardubicích těší velké oblibě. Není výjimkou, že se v obřadní síni radnice sejde kolem padesáti lidí. „Najednou vítáme vždy pět dětí. Tedy pět rodin, kdy přicházejí kromě rodičů i prarodiče, tety a strýcové, kamarádi. Toto nařízení má minimalizovat riziko, že by někdo z nich mohl zanést koronavirovou nákazu do čtyř dalších rodin, včetně kojenců či batolat,“ vysvětlila matrikářka smysl opatření.

V letošním roce tradici vítání novorozenců městem na jaře zastavilo právě šíření koronaviru v české společnosti. O to větší zájem je nyní o obnovené obřady. Konají se dvakrát týdně a Zdeňka Havlíčková podle zájmu rodičů předpokládá, že tomu tak bude až do listopadu. „Běžně vítáme občánky do jednoho roku věku, ale právě kvůli jarním opatření jsme se rozhodli dát nyní tuto možnost i rodinám s dítětem ještě o půl roku starším,“ dodala Havlíčková. Povinné „rouškování“ se zatím netýká svatebních obřadů, na nichž je přítomno do 100 lidí, včetně snoubenců a oddávajících.

 

 

 

 

 

Tiskový úsek