N
a Univerzitu Pardubice zamíří příští týden arménský velvyslanec v ČR Ashot Hovakimian. Důvodem jeho návštěvy je unikátní projekt průzkumu a dokumentace archeologických nalezišť ve východní části Arménie, který řeší experti Fakulty filozofické. Během svého úterního programu se velvyslanec setká s rektorem univerzity Liborem Čapkem a bude také diskutovat se studenty.
„Jsem velice rád, že můžeme na Univerzitě Pardubice přivítat pana velvyslance Arménie a jsem hrdý na to, že je to i díky skvělému projektu našich expertů i studentů. Jejich práce v Arménii přináší působivé výsledky, které mají mezinárodní vědecký přesah,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.
Studenti a odborníci z Fakulty filozofické v loňském roce zkoumali a dokumentovali archeologická naleziště a architektonické památky ve východoarménské provincii Vayots Dzor. Konkrétním výsledkem jejich práce v rámci projekt Hayastan je např. unikátní digitální model jeskyně nebo rekonstrukce tváře jednoho z jejích dřívějších obyvatel.
„Vedli jsme průzkum jeskyně Areni-1, která je proslulá až 6 000 let starými doklady o zpracování vína, práce s mědí a pozoruhodnými nálezy předmětů z organických hmot. Během další části naší práce, kterou je dokumentace památek a přírodního prostředí v 3D, vznikl digitální model jeskyně a celková představa o údolí, v němž se nalézá,“ uvedl vedoucí projektu PhDr. Jan Frolík, CSc. z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
Jedním z výstupů projektu je také rekonstrukce tváří lidí pohřbených v jeskyni, kteří žili ve stejném období, kdy se zde připravovalo víno. Prezentace obličeje prvního z mužů se uskutečnila loni přímo v jeskyni, rekonstrukce zbývajících tváří se připravuje.
Práce na dvou archeologických nalezištích budou pokračovat i letos. Studenti se podílí na geofyzikálním průzkumu deseti archeologických, převážně pravěkých, nalezišť vybraných archeology Ústavu archeologie a etnografie Národní akademie věd republiky Arménie v Jerevanu, který je partnerskou organizací. Hayastan navazuje na předchozí úspěšný projekt Apostolus (2016 – 2019).