Aktuality

Na učilišti v Nasavrkách už 70 let učí budoucí včelaře

 

Nasavrky – Je 21. září 1951 a v Nasavrkách se otvírá vzdělávání ve specifickém oboru – včelařství. Od té doby si škola prošla množstvím změn, ať už v názvu učiliště nebo ve skladbě či v počtech žáků. Dnes patří v tomto oboru Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum mezi špičku v celé Evropě. V rámci oslav 70. výročí jej navštívil i krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

„Do budoucna škole přeji, aby nemusela bojovat o žáky, ale naopak aby ji žáci aktivně vyhledávali. Učiliště je zcela unikátní a prošlo si zajímavým vývojem. Jsem moc rád, že jsem se mohl oslavy osobně zúčastnit. Pan ředitel noblesním způsobem přiblížil historii školy od jejího vzniku až dodnes. Posledních dvacet let nebylo pro školu jednoduchých, ale situaci zvládla a dnes se může pyšnit krásným vybavením i prostředím,“ sdělil Josef Kozel.

A jaké vybavení mají žáci k dispozici? Kromě vybavených učeben pro teoretickou i odbornou výuku jsou zde dílny, laboratoř, 11 včelnic s 385 včelstvy, včelařské arboretum, výcviková budova pro získávání včelích produktů, voskárna, medárna a další provozy. Naposledy k nim přibyl Apidomek, jenž se poprvé otevřel právě včera při slavnostech školy. Kromě toho byl v areálu školy vysazen i kaštan, který má město Nasavrky ve svém znaku.  

Studenti končí studium po třech letech závěrečnými zkouškami a získávají výuční list. Zájemci o studium se sem sjíždějí z celé republiky, stejně tak pestrý je i jejich věk. Průměrný věk činí 43 let, nejmladším je však okolo dvaceti a nejstarším i kolem sedmdesáti let. Kromě tříletého studia učiliště nabízí i kurzy, semináře nebo přednášky, které jsou určeny laikům i pokročilým.