AktualityUncategorized

Musí se hledat cesty, jak živnostníkům opět umožnit podnikání

 

P

 

andemie tvrdě zasahuje do ekonomického vývoje v Česku. Podle Bisnode Corona Indexu vzrostl počet ohrožených firem ke konci října meziročně o 26 % na bezmála 22 tisíc. Celkový počet přerušených živností mezi lednem až listopadem 2020 se přiblížil 90 tisícům. Je pravděpodobné, že se letos nezaměstnanost vyšvihne nad 5 %. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je proto nutné dát podnikatelům alespoň nějaké jistoty a hledat cesty k bezpečnému obnovení možnosti podnikání.

„K 14. prosinci úřady práce přijaly více než 64 tisíc žádostí o poskytnutí různých příspěvků pro podnikatele, kdy zaplacením 21,6 mld. podpořil 884 tisíc zaměstnanců. Když pominu, že zajištění relativně využitelných kompenzací byl velmi dlouhý proces, který jakž takž funguje až téměř po roce, pořád řešíme spíš jen následky a podnikatelé nemají naprosto žádné jistoty,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský, který je místopředsedou evropského Výboru pro zaměstnanost a sociální věci.

„Je jasné, že v aktuální situaci se predikce dělají obtížně, v Belgii, Německu a dalších zemích ale podnikatelé alespoň ví, s čím mají počítat, když se situace zlepší či zhorší. U nás převládají zmatky, nejistota a vše už je neúměrně dlouhé bez naděje na zlepšení. Prakticky vůbec se nehledají cesty, jak uzávěrám zabránit, ač třeba výzkum profesora Šerého dokazuje, že obchody nejsou rizikové,“ doplňuje Zdechovský s tím, že velmi postrádá analýzu funkčnosti jednotlivých opatření a reflexi přínosů vůči negativním důsledkům jako nezaměstnanost, chudoba až třeba těžké deprese a sebevraždy.

Plošná opatření už neměla nikdy být

„Výsledek je ten, že podnikání už pozastavilo o dvě pětiny víc OSVČ než ve stejném období loňského roku a o 59 % víc než v roce 2018. Nových podnikatelů přibývá minimálně. Na druhé straně přesto máme více než 12 500 mrtvých a mluví se o třetí vlně. Chtěl bych proto apelovat k vládě, aby na živnostníky více myslela a uvědomila si, že existují i jiné způsoby bránění šíření než jen uzavření provozu,“ připomíná Zdechovský s odkazem na Taiwan, Japonsko či Jižní Koreu, kde se díky principům chytré karantény, opakovanému testování apod. nemusí používat žádná tvrdá plošná opatření.