Aktuality

Město nechalo opravit hrob J. Johna

M

 

ísto posledního odpočinku spisovatele a novináře Jaromíra Johna na hřbitově v Pardubičkách má nový náhrobek. Nechalo jej vyrobit město Pardubice, které má toto pietní místo, stejně jako dalších šest, ve své péči. Jde o hroby všeobecně uznávaných osobností významných pro Pardubice, a leckdy pro celý stát, kterým hrozí zánik.

Hrob rodiny Markalousovy, v němž je pohřben Jaromír John, vlastním jménem Bohumil Markalous, je prvním, k jehož rozsáhlé rekonstrukci muselo město sáhnout. „Rodinný hrob byl ve špatném technickém stavu, pomník se bortil a celý objekt naléhavě potřeboval opravu. Obnova, včetně restaurování náhrobku, by byla finančně i časově náročná, proto jsme se rozhodli pro nový. Myslím, že byl zpracován velmi citlivě a je důstojnou náhradou původního pomníku,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Místo posledního odpočinku Jaromíra Johna je zároveň válečným hrobem, neboť je zde pohřben spisovatelův bratr Jaromír Markalous, který zemřel v roce 1915 na následky válečného zranění. Velký rodinný hrob leží v těsné blízkosti pozdně gotického hřbitovního kostela sv.Jiljí na hřbitově v Pardubičkách. Zchátralý pískovcový pomník v neobarokním stylu s prvky secese nahradil pomník z leštěné žuly, na němž jsou uvedena jména všech Johnových příbuzných, kteří zde kdy byli pohřbeni. Město oprava hrobu přišla na zhruba 200 tisíc korun.

Pardubice zřídily institut hrobů v péči města v roce 2016. Je určen pro správu tzv. opuštěných hrobů významných osobností. Město pečuje o místa posledního odpočinku bývalého pardubického starosty Leopolda Wernera, advokáta novináře a dramatika JUDr. Karla Krpaty, ředitele reálky Jiljí Vratislava Jahna, c.k. místodržícího rady a okresního hejtmana Hynka (Ignáce) Boukala, kteří jsou pochováni na Starém městském hřbitově, a zakladatele známé Prokopky ing. Josefa Prokopa, a starosty Pardubic Václava Bubeníka, spočívající na Novém městském hřbitově. Běžná údržba sedmi hrobů stojí Pardubice ročně kolem 30 tisíc korun.