Pardubicko

Keramika je, když …

… šikovné ruce mění „beztvarou“ hlínu na věci oku lahodící. Také tak se dá představit keramická dílna s hrnčířským kruhem a vypalovací pecí, jedno z tréninkových pracovišť České abilympijské asociace pro nácvik pracovních dovedností. Umístěna je v 1. patře jejího moderního bezbariérového sídla Centrum Kosatec ve Sladkovského ul. 2824.

I z připojených obrázků je patrné, že v dílně skutečně vznikají krásné věci užitkového i dekorativního charakteru. Navíc – kdo obdivuje „keramičinu“ nebo si touží tuto prastarou dovednost vyzkoušet, může se přihlásit do kurzu keramiky. Koná se od roku 2019 pokaždé jako jarní a podzimní za maximální účasti pěti „žáků“, nemusejí se přitom absolvovat všechny lekce. Platba se tedy odvozuje od jejich počtu: celý kurz stojí 1900 korun, jedna lekce 200 korun, v poplatku je započítáno 10 kilo keramické hlíny, dekorační materiál, výpaly, pracovní místo a zapůjčení pracovních pomůcek.

Originální dárek à la hollywoodský chodník slávy? Pro dílnu žádný problém – zájemci provede otisky rukou nebo nohou do keramické hlíny (tato činnost zabere zhruba 15 minut až půlhodinu), čtvercová kachle o straně cca 20 centimetrů je do měsíce hotová. Cena je 180 korun, sada dvou stojí 350, za kachle svázané přírodním motouzem se zaplatí 400 korun. Nutno dodat, že tato nevšední připomínka nejen prvních dětských měsíců se těší značné oblibě.

Do aktivit dílny patří kromě „výroby“ také možnost pronájmu vypalovací pece (výška 62, šířka 50, hloubka 55 centimetrů). Využití celé její kapacity s přežahem (800 °C) stojí 700 korun, ostrý výpal (do 1150 °C) přijde na 1000 korun a přežah s výpalem jednoho výrobku do hmotnosti 200 gramů je za 100 korun.

Také v případě keramické dílny lze nakupovat z jejího rozsáhlého sortimentu – mimo keramiky třeba i šperky – prostřednictvím e-shopu: https://eshop.centrumkosatec.cz. Určité výrobky jsou v pracovní dny od 8 do 14 hodin k dostání i v recepci Centra Kosatec, nově také každý všední den od 8 do 18 hodin v kavárně Kosatec.

Veškeré potřebné informace poskytne Martina Pakostová, vedoucí keramické dílny na telefonu 466 052 066 nebo e-mailu martina.pakostova@centrumkosatec.cz), na uvedené kontakty je potřeba směřovat i objednávky na provedení otisků.