Aktuality

Hradecká zvonohra dostala stavební povolení

I

nstalaci zvonohry do objektu Zvonice ve věži kostela kněze Ambrože už nic nebrání. Po památkářích dal projektu zelenou i magistrát v Hradci Králové, který během krátké doby vyhověl žádosti o stavební povolení.

 

„Mám radost, že projekt se daří neustále posunovat. Už se těším, až poprvé uslyším ten nádherný zvuk zvonů,“ radostné komentuje zprávu o udělení stavebního povolení europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který instalaci hradecké zvonohry dlouhodobě podporuje.

 

Sbírka na projekt běží už 12 let. Z vybraných peněz se odlilo a dodalo všech 50 zvonů, které se už nyní přemístí do věže kostela. Na transparentním účtu Náboženské obce Církve československé husitské v Hradci Králové je aktuálně přes sedm set tisíc korun. Stále ještě zbývá vybrat přes dva miliony korun na automatický hrací systém, elektronické zabezpečení zvonohry, kabinu zvonohráče s elektroinstalací, hrací stůl a mechaniku zvonohry.

 

Hradecká zvonohra naváže na tradici souborů královéhradeckých gotických zvonů i na známou historickou zvonkohru v pražské Loretě. Vzniká díky mezinárodní spolupráci zvonařských firem z Nizozemí a Belgie s tradičním českým mistrem zvonařem panem Petrem Rudolfem Manouškem.

 

Adam Baštinec