AktualityPardubicko

Europoslanec Zdechovský dostal zlatou medaili za pomoc v boji za demokracii na Maledivách

Brusel – Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) obdržel ve středu ocenění z rukou velvyslance Hassana Sobira za dlouhodobou podporu demokracie a lidských práv na Maledivách. Jedná se o vyznamenání, které uděluje velvyslanec na pokyn ministra zahraničních věcí Malediv.

Mám obrovskou radost a moc si toho vážím. V roce 2018 jsem tam byl osobně na tehdy tajné misi podporující demokratickou opozici, která porazila tehdejšího prezidenta. Touto porážkou padl autoritářský režim a nastolila se demokracie. Nynějším odpůrcům demokratického režimu jsem pořádným trnem v oku,“ uvedl po převzetí zlaté medaile europoslanec Zdechovský.

Po návratu do Evropy z tajné mise z roku 2018 Zdechovský prohlásil, že je připraven iniciovat sankce na vybrané politiky a posluhovače tamního režimu, kteří odmítají dodržovat lidská práva a snaží se změnit výsledky voleb. To mělo v zemi obrovský ohlas a tehdejší vládní režim začal čelit masivním protestům.

„Obrovsky si vážím pomoci europoslance Tomáše Zdechovského v boji proti autoritativnímu režimu a za znovunastolení demokracie v naší zemi. Oceňuji jeho snahu nám pomoci v tak těžké době, kterou Maledivy zažívaly. Jsem rád, že ho mohu prohlásit za dobrého přítele naší země,“ řekl ministr zahraničních věcí Malediv Abdulla Shahid, který už dříve uvedl, že to byla právě návštěva českého europoslance v roce 2018, která výrazným způsobem přispěla k zavedení svobody a demokracie v zemi.

„Oceňuji odvahu Tomáše Zdechovského, který se rozhodl navštívit naši zemi v době, kdy mohl skončit ve vězení. To by udělal opravdu málokdo. Jsem nesmírně rád, že mu při předání této pamětní medaile mohu ještě jednou poděkovat za všechny obyvatele Malediv,“ řekl velvyslanec Malediv v Bruselu Hassan Sobir.