AktualityPardubicko

Univerzita Pardubice podpoří ukrajinské studenty a ukončí spolupráci s Ruskem

 

V  edení Univerzity Pardubice odsoudilo bezprecedentní ruskou invazi, která nevykazuje žádnou úctu k principům demokracie a základním hodnotám Evropské unie ve 21. století. Univerzita Pardubice symbolicky i konkrétně podpoří své studenty z Ukrajiny. Zároveň se rozhodla na protest proti vojenské agresi vypovědět dohody o spolupráci s ruskými univerzitami.

Univerzita Pardubice ukončí veškeré formy spolupráce s Ruskem, včetně smluv s partnerskými vysokými školami. „Ruská agrese porušuje principy Charty OSN a je mířena proti suverénnímu státu Ukrajina. Vzhledem k bezprecedentním událostem posledních dní jsme se rozhodli vypovědět dohody o spolupráci mezi Univerzitou Pardubice a univerzitami v Rusku,“ uvedl rektor prof. Libor Čapek.

Pardubická vysoká škola nabízí pomoc všem, kteří se kvůli válečnému konfliktu ocitli v těžké situaci. Studentky i studenti, kteří jsou zasaženi současnou válečnou situací, mají možnost využít Akademickou poradnu Univerzity Pardubice (APUPA) a vyhledat pomoc odborníků i psychologů. Na poradnu se již několik dnů obracejí ve zvýšené míře zahraniční studenti. Více zde: Poradenství pro studenty | Univerzita Pardubice (upce.cz)

Vedení Univerzity Pardubice prostřednictvím děkanů všech fakult nabízí studentům mimořádné stipendium, pokud se dostanou do tíživé situace.

Univerzita Pardubice a všichni děkani jejích sedmi fakult plánují vyjít vstříc rovněž studentům, kteří kvůli válečnému konfliktu budou mít problém splnit všechny povinnosti spojené se studiem.

Univerzita Pardubice, kde nyní studuje 131 ukrajinských studentů, je připravena přijmout na krátkodobé studijní pobyty další studenty z válkou zasažené Ukrajiny. Pro začátek nabízí přijetí desítky studentů z partnerských univerzit v Kyjevě, Lvově, Mariupolu, Užhorodu nebo v Charkově. Těmto studentům nabídne krátkodobý studijní pobyt včetně stipendií a k tomuto účelu vyčlenilo vedení školy částku 1,6 milionu korun. Vysokoškolákům univerzita nabídne i dlouhodobou možnost studovat v českých i anglických studijních programech. Univerzita se pokusí v příštích týdnech domluvit další ubytovací kapacity, aby mohla podpořit více ukrajinských studentů.

Univerzita i její fakulty se připojují k veřejným sbírkám v ČR a vyzývá své zaměstnance i studenty, aby pomohli. Více zde – Pomáháme Ukrajině | Univerzita Pardubice (upce.cz)

Vedení Univerzity Pardubice podporuje prohlášení České konference rektorů (ČKR), Akademie věd ČR a dalších organizací.

https://www.crc.muni.cz/en/documents/resolutions/crc-statement-on-the-war-in-ukraine

https://www.crc.muni.cz/dokumenty/usneseni/prohlaseni-ckr-k-valce-na-ukrajine

https://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Akademie-ved-CR-vyjadruje-podporu-Ukrajine-jejim-vedcum-nabidne-staze/