AktualityPardubicko

Česko zná nejlepší pečovatele roku 2021

 

  • Národní cena Pečovatel/ka roku má za cíl společenské ocenění a podporu profesionálních pečovatelů
  • V České republice pracuje v odvětví sociálních služeb zhruba sto tisíc lidí, z toho 65 tisíc v tzv. přímé péči
  • Výherci působí ve službách napříč republikou, na Vysočině v Ústeckém, Moravskoslezském i Středočeském kraji

S lavnostní předání ocenění 9. ročníku Národní ceny sociálních služeb PEČOVATEL/KA ROKU proběhlo po roční přestávce pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové. Udělovalo se ve čtyřech kategoriích, a to pobytová péče, terénní péče, ambulantní služba a sociální pracovník. Speciální kategorií byla Cena veřejnosti a Manažer roku sociálních služeb.

Anketu Pečovatel/ka roku každoročně pořádá Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb. Cílem Národní ceny je podpořit ty, jejichž významným každodenním úkolem je pečovat a pomáhat potřebným. Na jednotlivá ocenění jsou každoročně navrhováni mimořádní, obětaví a zodpovědní pracovníci a pracovnice sociálních služeb. Nominace do Národní ceny mohli zasílat za svoji favoritku či favorita samotní uživatelé služeb, rodiny a přátelé klientů nebo také spolupracovníci nominovaných.

„Byl jsem v rámci mého vystoupení na světovém kongresu dotázán, díky čemu zvládli poskytovatelé sociálních služeb v Evropě projít několika vlnami pandemie. Odpověď byla rychlá a jasná. Právě díky zaměstnancům, jejich odhodlání, ochotě, odvaze a každodenní práci v nových podmínkách a pod nesmírným tlakem. Děkujeme,“ uvedl Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Finalisty a vítěze každé z pěti kategorií vybírá každoročně komise složená z odborníků ze sociální oblasti. Čtyři kategorie jsou určeny pro pracovníky z oblasti ambulantní služby, terénní služby, pobytové služby a sociálního pracovníka. Pro vedoucí pracovníky je určena speciální kategorie Manažer roku sociálních služeb. Ze všech finalistů pak veřejnost v online hlasování vybírá vítěze Ceny veřejnosti.

Péče je pro Diakonii velké téma. Práce pečovatelů a sociálních pracovníků, to není jen péče o seniory a zdravotně znevýhodněné, ale i práce s chudými lidmi v azylových domech a sociálně vyloučených lokalitách. Proto mě těší, že laureáti letošních cen jsou lidé pracující ve všech oblastech sociální práce,“ dodává Jan Soběslavský, ředitel Diakonie ČCE.

 

 

Vítězka kategorie ambulantních služeb
Daniela Kotalová, Slezská Diakonie Nový Jičín
Medailonek oceněné: Kotalová Daniela / Pečovatelka roku (apsscr.cz)  

Vítězka kategorie terénních služeb
Alena Stinková, Městské centrum komplexní péče Benátky nad Jizerou
Medailonek oceněné: Stinková Alena / Pečovatelka roku (apsscr.cz)

Vítězka kategorie pobytových služeb
Ludmila Boháčová, Sociální služby města Žďár nad Sázavou
Medailonek oceněné: Boháčová Ludmila / Pečovatelka roku (apsscr.cz)

Vítězka kategorie Sociální pracovník
Lenka Vašutová, Diakonie ČCE – Středisko křesťanské pomoci v Litoměřicích
Medailonek oceněné: Vašutová Lenka / Pečovatelka roku (apsscr.cz)

Vítězka kategorie Cena veřejnosti
Tinková Hana, Sociální služby Uherský Brod
Medailonek oceněné: Tinková Hana / Pečovatelka roku (apsscr.cz)

Speciální kategorií mezi oceněnými je pak Manažer roku sociálních služeb, které letos získala paní Věra Kosinová, manažerka zařízení pro zdravotně postižené DANETA v Pardubicích.  Centrum DANETA poskytuje komplexní služby zdravotně postiženým osobám od raného věku až po seniorský. Věra Kosinová je významnou osobností pardubického života. Kromě práce v sociálních službách založila v roce 1993 dodnes velice úspěšnou speciální školu Svítání.

 

Profily všech oceněných spolu s dalšími informacemi jsou na webu www.pecovatelkaroku.cz

 

———————————————————————————————————————————–

 

O Diakonii ČCE: Pomoc má mnoho tváří

Diakonie ČCE je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v České republice. Celorepublikově poskytujeme sociálně zdravotní, vzdělávací a pastorační služby ve více než 279 zařízeních (střediska a speciální školy). Dále poskytuje Diakonie humanitární pomoc a zabývá se rozvojovou spoluprací v zahraničí. V Diakonii pracuje přes 2 500 zaměstnanců a více než 1 000 dobrovolníků. Diakonie v současnosti nabízí 217 registrovaných sociálních služeb. V přímé péči denně pomáháme tisícům klientů v nepříznivých životních situacích: od rané péče, pomoci rodinám s dětmi s postižením, přes provoz nízkoprahových klubů, azylových domů, domů na půl cesty, chráněných dílen a pracovních míst, občanských poraden apod. až po seniorská zařízení či hospic pro umírající.