Uncategorized

Čeká vás letos výměna dokladů? Předejděte problémům a nastavte si včas notifikaci pomocí datové schránky

 

P

rošlá občanka, řidičák nebo cestovní pas dokážou pořádně zkomplikovat život, a to zejména v době, kdy jsou na úřadech omezené otevírací hodiny a přísně hlídané počty osob ve veřejných budovách. Na vydání nových dokladů si počkáte anebo si naopak za dřívější vyřízení připlatíte. Předejděte proto raději problémům a mějte vše pod kontrolou pomocí datové schránky pro fyzické osoby.

Ať už řešíte běžné záležitosti nebo se připravujete na delší cestu, platné osobní doklady jsou nezbytnou podmínkou. Mít u sebe prošlý občanský nebo řidičský průkaz by vám nejen zkomplikovalo vyřízení rutinních povinností, zkazilo náladu, ale i zasáhlo vaši peněženku. V případě, že platnost vašeho průkazu totožnosti skončila a vy jste si do 15 dnů, následujících po dni skončení, nezažádali o nový, může se sankce vyšplhat až k desetitisícům. Stejně tak v případě neplatného řidičského průkazu, kde je sice kvůli lockdownu povolena výjimka, nicméně i ta má své omezené parametry.

Propadlý řidičák

Například pan Novák, který pracuje v Německu, si zapomněl pohlídat končící platnost řidičského průkazu. Při silniční kontrole policisté za hranicemi zjistili, že má neplatný řidičák a není tedy oprávněný řídit. Dopustil se přestupku a nyní ho čeká pokuta ve výši stovek až tisíců eur, jelikož v zahraničí není povolena výjimka jako v případě České republiky, kdy stát toleruje propadlé řidičské průkazy. Kdyby pan Novák vlastnil identifikační prostředek (např. eObčanku, NIA ID či mobilní klíč eGovernmentu), mohl by se pomocí něho přihlásit i do Portálu občana a zde si nastavit automatickou notifikaci, která ho upozorní na končící platnost řidičského průkazu. Pan Novák případně může k přihlášení do Portálu občana využít i přihlašovací údaje do své datové schránky. Portál občana funguje jako brána k elektronickým službám veřejné správy, která rovněž umožňuje vyřešit spoustu úředních záležitostí online jako je například přehled bodového stavu řidiče, detaily k řidičskému oprávnění, informace z katastru nemovitostí anebo z živnostenského rejstříku. Přístup do něj mají všechny podnikající i nepodnikající fyzické osoby.

Pozor na platnost cestovního pasu

Ke komplikovanějším problémům pak patří situace, kdy vás kvůli platnosti cestovního pasu nepustí do letadla. Země, které nepatří do Schengenského prostoru, vyžadují platný cestovní doklad. Například pan Richter se chystal odjet na Zanzibar, a protože si letenky koupil přes přeprodávající server, kde je odbavení vyžadováno až na letišti, neupozornila ho na to letecká společnost. Byl mu tedy odepřen přístup na palubu letadla, a to bez nároku na náhradu. Pan Richter by nepřišel o peníze, kdyby měl datovou schránku, která by ho na končící platnost cestovního pasu včas upozornila.

Na nové doklady si značně počkáte

Občanský průkaz se vydává ve standartní lhůtě 30 dnů. V případě, že si občanku zkontrolovat zapomenete a potřebujete nový doklad ihned, tedy v rámci pracovního dne, bude vás to stát 1 000 Kč. Nový doklad budete muset převzít výhradně na speciálním pracovišti Ministerstva vnitra v Praze 4. V případě, že ztratíte občanský průkaz do jednoho roku od jeho vydání a nedošlo u Vás k podstatné změně podoby, můžete si zažádat o nový pomocí datové schránky bez nutnosti návštěvy úřadu. V jiných případech, kdy ale platnost dokladů končí nebo již skončila, budete muset žádost vyřídit osobně. Stejně tak vás budou poplatky za zrychlené vydání provázet v případě řidičského průkazu anebo cestovního pasu. Datová schránka vás ale o blížícím se konci platnosti vašeho občanského průkazu včas upozorní, stejně tak jako Portál občana v případě končící platnosti řidičského průkazu.   

S datovkou bez problémů

Datovou schránku si může založit fyzická nebo podnikající fyzická osoba zdarma na kontaktních místech veřejné správy Czech POINT. Pokud vlastníte eObčanku nebo jiný způsob k prokázání elektronické identity, datovou schránku si můžete založit přímo v Portálu občana nebo v klientském portálu datových schránek. Komunikace s úřady je vždy zdarma, a navíc vám garantuje včasné dodání zprávy příslušnému úřadu. Datová zpráva a žádost jsou tak jednoduše považované za platné v momentu dodání. Ušetřete čas i finance a zařiďte si datovou schránku, díky které budete moci trávit volný čas jinak než na úřadech.

Pro bezpečnější a rychlejší přihlašování k online službám veřejné správy doporučujeme si stáhnout a datovou schránkou aktivovat novou mobilní aplikaci Mobilní klíč, která umožňuje dvoufázové ověřování bez nutnosti pamatovat si uživatelské jméno a heslo. Do aplikace datové schránky nebo Portálu občana se tak jednoduše přihlásíte například pomocí obrázkového hesla, otiskem prstu anebo pomocí Face ID.