Aktuality

Burza filantropie v Litomyšli vynesla téměř 250 tisíc korun

D

 

evátý ročník dobročinného projektu Burzy filantropie zakončil své putování po Pardubickém kraji v úterý 15. září v Litomyšli. Osm donátorů z řad veřejné správy a firem podpořilo prospěšné projekty sedmi neziskových organizací. Vybraná částka se vyšplhala bezmála na 250 tisíc korun.

Dějištěm poslední letošní Burzy filantropie pro okres Svitavy se stal poprvé areál firmy Saint Gobain Adfors v Litomyšli. „Díky Burze filantropie bylo v roce 2020 podpořeno 36 prospěšných projektů ve 4 okresech Pardubického kraje a to celkovou částkou přes 1,5 milionu korun,“ shrnul radní Pardubického kraje Pavel Šotola zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor a dodal: „Děkuji všem donátorům, kteří se letos do projektu zapojili. Období koronaviru velmi zasáhlo firemní sektor, a přesto řada firem z našeho kraje věnovala část svých finančních prostředků na prospěšné projekty.“

Burza v Litomyšli byla letos pod taktovkou místních charit. První prezentovali zástupci Oblastní charity Polička. Projekt s názvem „Když je kyslík nad zlato“ podpořili donátoři nejvyšší částkou. Díky tomu se v charitní Půjčovně zdravotních pomůcek rozšíří počet kyslíkových koncentrátů. Charita Moravská Třebová představila projektový záměr na zakoupení profesionálního zmrzlinového stroje. Klienti terapeutické dílny tak rozšíří pod dohledem sociálních pracovníků své dovednosti. Třetí v pořadí prezentovala Charita Svitavy. Za získané finanční prostředky nakoupí zahradní techniku a příslušenství, které jim chybí, nebo je již ve špatném stavu a budou tak mít „Zahradu v cajku“. Zástupci Farní charity Litomyšl představili svůj prospěšný projekt jako předposlední. Donátoři finančně přispěli ke koupi speciální sedačky do vozu pečovatelské služby. Tím usnadní svým klientům se sníženou soběstačností dopravu k lékaři, na úřady, ale i za přáteli. Poslední prezentovaný projekt obecně prospěšné organizace Naproti, který vzešel z internetového hlasování veřejnosti, nesl název „Druhá šance pro Laskavárnu“. V současné nelehké situaci bojuje kavárna doslova o přežití. V kavárně jsou zaměstnané osoby s handicapem a cílem je, aby tomu tak bylo i nadále. Dva projekty dostaly podporu od donátorů ve formě tzv. Divoké karty.

„Velmi mě těší, že i přes těžké období covidové krize se neziskovky nevzdávají a stále vymýšlejí a realizují nové projekty,“ vyjádřila se ke stávající situaci Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a dodala: „Zároveň děkuji donátorům, kteří zachovávají Burze filantropie přízeň a i nadále podporují neziskový sektor.“

Burzu filantropie pořádá Koalice nevládek Pardubicka ve spolupráci s Pardubickým krajem od roku 2012. Za celou dobu svého působení v Pardubickém kraji bylo podpořeno 355 prospěšných projektů částkou 12 386 035 korun. Více o dobročinném projektu se dozvíte na www.burzafilantropie/pardubickykraj.