AktualityKulturní akce

Znovu už se snad přesouvat nebudou – Oslavy 130 let od narození Bohuslava Martinů

C

 

entrum Bohuslava Martinů v Poličce ve spolupráci s kulturním centrem Tylův dům pořádá dvě akce k oslavě narození světově známého skladatele Bohuslava Martinů v jeho rodném městě Poličce. Obě se konají v rámci Martinů festu, jehož letošní ročník proběhne od 28. srpna do 12. září.

První akce, slavnostní koncert Gala Martinů, nabídne v sobotu 28. srpna v Tylově domě v 18 hodin program složený pouze z děl skladatele z Poličky. Mezi vystupující patří mezzosopranistka Markéta Cukrová a pianista Luděk Šabaka, dále houslista Bohuslav Matoušek s klavírním doprovodem Miroslava Sekery, pěvecký sbor VUT v Brně Vox Iuvenalis se sbormistrem Janem Ocetkem a pianistka Kristýna Znamenáčková s Ensemble Opera Diversa. Na koncertě se také odehraje křest nově vydaného notového výběru z raných písní, které mladý Martinů dedikoval pěvkyni Národního divadla Olze Valouškové a jejichž živé provedení budou mít diváci možnost slyšet vůbec poprvé právě na Gala Martinů.


O týden později, v neděli 5. září, se ve Velkém výstavním sále Městského muzea a galerie Polička (hned dvakrát – v 15 a v 18 hodin) uskuteční druhá z akcí Oslav, kterou je provedení Podivuhodného letu B. Martinů. Skladatel jej v partituře označil jako „mechanický balet bez osob“ a půjde tedy o manuálně ovládanou instalaci s pohyblivými kulisami za doprovodu hudby. Autorkou instalace je výtvarnice Sylva Marková. Po každém provedení bude následovat krátká beseda s možností detailní prohlídky instalace.
„Oslavné akce ke 130. výročí narození Bohuslava Martinů se původně měly uskutečnit již minulý rok na podzim,“ přibližuje situaci Monika Holá, muzikoložka Centra Bohuslava Martinů v Poličce a iniciátorka oslavných akcí. „Koronavirová pandemie a vládní nařízení však jejich realizaci znemožnily v původním i uvažovaném jarním termínu. Všichni doufáme, že tentokrát už se realizace Oslav podaří,“ dodává.