Kulturní akce

Život na 25 metrech čtverečních ve výšce 36 metrů? Originální dětství hudebního velikána Bohuslava Martinů!

R 

odná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů patří mezi české unikáty. Který jiný významný hudební skladatel se narodil a žil se svojí rodinou ve věžní světničce? Po vystoupání 192 schodů na ochoz věže kostela sv. Jakuba vám bude odměnou i nádherný výhled na Poličku a okolí.

 „Původní gotický kostel sv. Jakuba vyhořel za velkého požáru v červenci roku 1845. Poškození kostela bylo natolik velké, že musel být posléze stržen a na jeho místě byl v letech 1853-1865 postaven novogotický kostel. V novém chrámu bylo pamatováno na bydlení pověžného, který v případě ohně vyhlašoval poplach. Do této funkce nastoupil v roce 1889 Ferdinand Martinů, kterému se roku 1890 narodil ve věži syn Bohuslav. Rodina Martinů žila v tomto unikátním, romantickém, i když pro život trochu nepraktické místě, v malé věžní světničce, až do Bohušových 11 let,“ uvádí historik PhDr. David Junek.  „Kostel sv. Jakuba Většího je od roku 2010 prohlášen Národní kulturní památkou. Další zvláštností je, že rodná světnička světově uznávaného hudebního skladatele je zařízena původním i dobovým nábytkem podle vzpomínek jeho matky a sestry.“ dodává.

Prohlídky světničky zajišťují průvodci Městského muzea a galerie Polička, kteří vám odtajní i mnohé zajímavosti ze všedního života rodiny Martinů. Dozvíte se také, zda slavného skladatele Bohuslava Martinů ovlivnilo originální místo narození a život ve věži.

Rodnou světničku a zároveň vyhlídku z věže kostela sv. Jakuba na město můžete navštívit nejen v běžné otevírací době muzea od úterý do neděle, ale v době letních prázdnin i v pondělí! Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, trvají cca 50-60 minut a vychází se od muzea, kde si také zakoupíte vstupenku.

Více informací na www.cbmpolicka.cz